TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rower miejski i 12 km dróg rowerowych dla Starachowic
PAP/INFOBIKE.PL - Opublikowano: 16.01.2020 10:04:31
Rower miejski i 12 km dróg rowerowych dla Starachowic

Starachowice otrzymały unijne dofinansowanie na uruchomienie roweru miejskiego i budowę 12 km infrastruktury rowerowej.

Starachowice otrzymały unijne dofinansowanie na uruchomienie roweru miejskiego i budowę 12 km infrastruktury rowerowej.

Rower miejski i drogi rowerowe

Ponad 12 kilometrów ścieżek rowerowych oraz system wypożyczania rowerów miejskich powstanie w Starachowicach. W planach także zakup nowych, niskoemisyjnych autobusów. Miasto otrzymało na ten cel ponad 40 milionów unijnego dofinansowania.

Marek Materek, prezydent Starachowic poinformował PAP, że w ramach projektu planowany jest zakup 110 rowerów, z czego 90 sztuk standardowych, 10 sztuk rowerów familijnych oraz 10 jednośladów napędzanych silnikiem elektrycznym. Dodatkowo w mieście powstanie 11 terminali umożliwiających wypożyczenie oraz zwrot roweru miejskiego. "Sieć ścieżek połączy osiedla mieszkaniowe z instytucjami administracji publicznej, ośrodkami edukacji, sportu i skupiskami zakładów pracy" – powiedział prezydent.

W ramach tego samego projektu w Starachowicach planowany jest także zakup 15 nowych niskopodłogowych autobusów zasilanych CNG (gaz ziemny). W celu obsługi zakupionego taboru na terenie istniejącej bazy Zakładu Energii Cieplnej powstanie także stacja tankowania CNG. Ponadto przebudowane zostaną skrzyżowania ulic, 6 Września i Nowowiejskiej, a także ulice Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Parkowej.

Projekt za 55 mln zł

Wartość całego projektu to ponad 55 milionów złotych. Przy czym dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego to 40 milionów złotych. "Pobiliśmy kolejny rekord w pozyskaniu środków dla gminy Starachowice. Niesamowicie cieszę się, że udało nam się pozyskać te środki. W tym roku planujemy rozpoczęcie budowy ścieżek rowerowych. Wszystkie inwestycje w ramach całego projektu planujemy zakończyć do roku 2022" – powiedział Marek Materek.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego uważa, że dzięki planowanym inwestycjom w Starachowicach, powstanie spójny system komunikacyjny "Cieszę, się że Starachowice podejmą się tego zadania. Realizacja tego projektu zdecydowanie poprawi jakość życia mieszkańców. Inwestycje wpisują się także w nowe priorytety naszego województwa jak chociażby promocje ekologicznego transportu miejskiego" – powiedział PAP Andrzej Bętkowski.

To już kolejne duże dofinansowanie unijne, które w ostatnich latach zostało przyznane Starachowicom. W 2018 roku miasto otrzymało 27 milionów złotych dotacji na ekologiczny transport. Środki te przeznaczone zostaną między innymi na budowę centrum komunikacyjnego Starachowice Dolne, Centrum Komunikacyjnego Starachowice Wschodnie oraz wymianę części taboru autobusowego. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Starachowice
rower miejski
droga