TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rower miejski jest bezpieczny – amerykańskie badanie
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 14.06.2017 21:08:11
Rower miejski jest bezpieczny – amerykańskie badanie

Amerykanie, którzy coraz chętniej korzystają z miejskich rowerów, postanowili oszacować czy pod względem bezpieczeństwa jazda na nich istotnie różni się od jeżdżenia prywatną maszyną.

Amerykanie, którzy coraz chętniej korzystają z miejskich rowerów, postanowili oszacować czy pod względem bezpieczeństwa jazda na nich istotnie różni się od jeżdżenia prywatną maszyną.

Analitycy Mineta Transportation Institute działającego przy Uniwersytecie w San Jose policzyli liczbę wypadków w trzech największych ośrodkach bike-sharingu (w Bay Area, w Minneapolis oraz w Dystrykcie Columbia, gdzie łącznie jeździ ponad 7 mln rowerzystów) i porównali je z ogólnokrajowymi statystykami. Różnice okazały się ogromne, w największym ośrodku D.C., prowadzący rowery miejskie mieli o 65 proc. mniej wypadków niż średnia.

Wyniki zaskoczyły samych badających i wspólnie z ekspertami branżowymi postanowili ustalić źródło tych rozbieżności. Doszli do wniosku, że jedną z przyczyn jest sama konstrukcja pojazdu. Ciężkie rowery miejskie nie są może specjalnie skonstruowane, aby uniknąć kolizji, ale ich waga i dość toporna budowa powoduje, że użytkownicy jeżdżą nimi znacznie wolniej. Poza tym wiele rowerów publicznych ma jaskrawe kolory, które gwarantują lepszą widoczność. Standardowo wyposażone są też w konieczne i sprawne światła z przodu i z tyłu, których wszyscy rowerzyści nie posiadają.

Druga sprawa to specyfika samych jeżdżących. Jak uznali badacze z MTI, często są to ludzie, którzy sporadycznie jeżdżą na rowerze i zachowują większą ostrożność. Także dlatego, że jeżdżą nie na swojej maszynie. Sprzyja im także fakt, że publiczne jednoślady są zazwyczaj wprowadzane w tych częściach miasta, gdzie jest najlepsza infrastruktura do jazdy – rzadziej muszą podjąć ryzyko jazdy po ulicy. Co więcej w centrach miast, po których jeżdżą, ruch odbywa się też wolniej, a to podnosi bezpieczeństwo.

Tekst na licencji Creative Commons.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
USA
badanie
rower miejski
bezpieczeństwo
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.