TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rower w komunikacji zbiorowej - przeglad rozwiązań (2/2)
Raffi - Opublikowano: 12.06.2007 18:38:00 4 komentarze
Rower w komunikacji zbiorowej - przeglad rozwiązań (2/2)

W poprzedniej części pisaliśmy o rozwiązaniach prawnych i technicznych stosowanych w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej w różnych Polskich miastach, dotyczacych przewozu rowerów. W tej części wyruszymy poza miasto koleją i przyjrzymy się wagonom rowerowym i rozwiązaniom stosowanym u róznych przewoźników kolejowych.Krótko mówiąc ktoś kto projektował te stojaki, najpewniej nie konsultował się z rowerzystami, bowiem wziął pod uwagę jedynie część (liczną, ale nie jedyną) rowerów MTB/ATB, zapominając o pozostałych typach rowerów.
Skutecznym sposobem dla rowerzystów mających problemy ze stojakami, może okazać się postawienie zwyczajne nie korzystanie ze stojaka, a jedynie oparcie pojazdu o sciane wagonu lub inny rower. Niestety trudniej jest go wtedy zabezpieczyć przed kradzieżą, więc warto zastanowić dokładnie nad miejscem, w którym chcemy nasz rower zostawić.


Na co jeszcze być gotowym?

O ile sama jazda z rowerem potrafi byc przyjemnością, o tyle dostanie się z nim do pociagu to zazwyczaj horror. Wiekszość stacji nie posiada żadnych ułatwień w postaci pochylni, więc rowerzysta z ważącym nierzadko 40kg rowerem jest zmuszony do chodzenia po schodach z pojazdem na plecach. Ponadto spora część stacji posiada niskie perony, które utrudniają wejście do samego pociągu.


Podsumowanie
Niniejszy artykuł celowo pokazuje wszystkie możliwe niedogodności mogące (ale nie muszące) spotkać rowerzystę podczas transportu roweru koleją. Ma on na celu przede wszystkim przygotować Was czytelnicy na różne ewentualności, których autor niniejszego artykułu doświadczył podczas wielu lat podróżowania koleją z rowerem.

Nie oznacza to jednak, że zawsze wsiadanie z rowerem wiąże się z utrudnieniami, awanturami z obsługą i współpasażerami, opóźnieniem pociągu, czy tym podobnymi kłopotami. Dość często, zwłaszcza ostatnimi czasy, spotykam się wszak ze zrozumieniem współpasazerów i życzliwą pomocą obsługi. Warto jednak przygotować się na kłopoty już planując podróż wcześniej, posiadać ze sobą wydrukowany regulamin przewozów danego przewoźnika, czy też nagrywać rozmowy z obsługą. Nie warto też bać się straszenia Policją i SOK-iem (ulubiona metoda na zmuszenie rowerzystów do jakiegoś działania). Wszystko tak na wszelki wypadek.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rower
Kolej
PKP Przewozy Regionalne
PKP Intercity
PKP SKM
Koleje Mazowieckie
 • b.milczarczyk@infobus.pl – 12.06.2007

  Odnośnie stojaków w Trójmiejskiej SKM: Podczas łączenia dwóch EZT, licząc iż miejsc na przewóz rowerów wytyczonych jest 4, udostępniane są 3 - jeden z przedziałów całkowicie jest zajęty jako miejsce pracy ekipy konduktorskiej oraz kierownika pociągu. W skłądach jedno wagonowych - sytuacja jest ta sama - miejsce do przewozu roweru wytyczone jest jedno, mimo dwóch możliwych. prawa ma się jednakże inaczej, gdy do czynienia mamy ze zmodernizowanymi składami EZT w SKM Trójmiasto. Wówczas, miejsca do przewozu rowerów są wyodrębnione jako dodatkowy przedział tuż za przedziałami służbowymi po obu stronach czoła pociągu - mianowicie, w jednej jednostce mamy zawsze możliwość ulokowania bicyklu w dwóch częściach składu. Przedziały te są o tyle komfortowe, iż przewóz roweru odbywa się w pionie, a właściciele jednośladu mogą wygodnie zasiąść w rozkładanym krzesełku bocznym. Przedział ten jest monitorowany i jednorazowo - dodatkowo wyposażony w dwa miejsca dla wózków z osobami nipełnosprawnymi. Foto: http://img524.imageshack.us/img524/1366/t192dp2.jpg Mimo to - przedziały służbowe - nie licząc zajętego przez ekipę konduktorską, są dostępne. Niebawem będę dysponował lepszej jakości i bardziej zamierzonymi zdjęciami tych przedziałów, proszę skontaktować się ze mną drogą mailową, bowiem zawsze służę pomocą informacyjną i materiałami foto z Trójmiasta - pozdrawiam: korespondent Bartosz Milczarczyk.

 • Raffi – 13.06.2007

  Cieszę się, że jest odzew w sprawie Trójmiejskiej... fotkę obejrzałem, stojaki typowe dla PKP... już widzę, że mają te same zalety i wady. Chętnie jednak obejrzę fotki i posłucham zdania osoby, która mniej okazyjnie bywa w Trójmieście i sprawę zna lepiej ;-)

 • b.milczarczyk – 14.06.2007

  Ok. Odezwę się w najbliższym czasie mailowo. :)

 • turysta – 11.08.2007

  Mialem ostatnio okazje jechac wagonem z przedzialami i miejscem dla rowerow. Przedzialy mialy okna w sciankach dzialowych, przez co rower mial byc widoczny, ale tak na prawde nie jest. Dodatkowo do przedzialu obok weszla grupa skinheadow, ktorzy rower znali zapewne tylko z reklamy, a w przedziale gdzie byly zawieszone rowery powstalo obozowisko pijanego wojska polskiego. I w ten oto przyjazny sposob podrozowalem ze Śląska na Pomorze. Dziekuje za taki wagon dla roweru. Czy konduktor jest tylko od sprawdzania biletu? Ten wagon powinien jechac pusty, nawet jesli jechalby tam tylko 1 rower, to ma czekac przez cala trase na nastepnych rowerzystow. PKP musi na prawde dojrzec do tego, ze w Polsce jest coraz wiecej rowerzystow.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.