TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rowerem po Szlaku Orlich Gniazd
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 21.05.2019 20:05:43
Rowerem po Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd doczekał się nowego szlaku rowerowego. Między Częstochową a Olsztynem można jeździć po nowej rowerowej trasie o długości 2,5 km. Infrastruktura biegnie przez gminę Olsztyn, jest asfaltowa i ma 4,5 m szerokości.

Szlak Orlich Gniazd doczekał się nowego szlaku rowerowego. Między Częstochową a Olsztynem można jeździć po nowej rowerowej trasie o długości 2,5 km. Infrastruktura biegnie przez gminę Olsztyn, jest asfaltowa i ma 4,5 m szerokości.

Przedłużenie rowerowej trasy

Jak podał w poniedziałkowej informacji częstochowski magistrat, asfaltowa droga o szerokości 4,5 m z trasą rowerową zapewnia przedłużenie istniejącej już wcześniej, ciągnącej się wzdłuż drogi krajowej nr 46 podobnej trasy - od granic Częstochowy do miejscowości Odrzykoń. Całość kosztowała gminę Olsztyn 2,5 mln zł i została sfinansowana ze środków gminnych

Pierwsze łopaty na budowie tej trasy wbito pod koniec sierpnia ub. roku. Jak zapowiadano wówczas, budowę drogi zaplanowano do końca sierpnia br. Nowa droga połączyła istniejące szlakirowerowe od strony Częstochowy z ciągiem ulic na terenie Olsztyna: Asnyka, Kolejową, Lubomirskiego i Kazimierza Wielkiego.

W samej Częstochowie w pobliżu trasy na Olsztyn miasto prowadzi obecnie inwestycję związaną z przebudową ul. Korfantego (I etap) - od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników. W jej ramach przewidziano infrastrukturę pieszą irowerową. Do samej granicy miasta droga zostanie doprowadzona w II etapie przebudowy ul. Korfantego (w tym roku powstanie projekt).

"Już w tej chwili można dosyć wygodnie i różnymi drogami dojechaćrowerem z Częstochowy do Olsztyna, ale miasto chce do granic miasta i olsztyńskiej ścieżki doprowadzić drogę dlarowerów o podobnym standardzie, jak zrealizowany obecnie odcinek olsztyński" - zapewnił w poniedziałek częstochowski magistrat.

Rowerem z Olsztyna do Przymiłowic

Po drugiej stronie Olsztyna władze gminy przygotowywały w ostatnich miesiącach budowę kolejnej asfaltowej ścieżki z towarzyszącym jej chodnikiem, o długości ok. 1,5 km, wzdłuż położonej przy drodze nr 46 miejscowości Przymiłowice. Będzie ona przedłużeniem zbudowanej w ubiegłych latach ścieżkirowerowej od Olsztyna do granicy Przymiłowic.

Będą to też kolejne już odcinki systemu drógrowerowych rozwijanych przez Częstochowę i okoliczne gminy – szczególnie w stronę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W lipcu ub. roku władze Częstochowy i sąsiedniego Mstowa udostępniły nowe połączenierowerowe między nimi.

Ścieżka o długości ponad 2 km była efektem listu intencyjnego, jakie Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec 2015 r. Obie gminy zobowiązały się wtedy do budowy połączeniarowerowego o długości 700 m po stronie Częstochowy oraz 1,5 km po stronie Mstowa.

Odcinek częstochowski został ukończony jeszcze w listopadzie 2016 r. Oficjalne oddanie do użytku w zdecydowanej większości asfaltowego odcinka zbudowanego przez Mstów miało miejsce w lipcu ub. roku na tzw. Przeprośnej Górce – znanym punkcie przystankowym dla zmierzających w kierunku Częstochowy pielgrzymek.

Mstów był pierwszą gminą, z którą Częstochowa podpisała porozumienie ws. budowy połączeniarowerowego. W trakcie realizacji jest umowa z Olsztynem. Dotąd miasto doprowadziło też wygodne trasyrowerowe, z okazji przebudowy dróg krajowych i wojewódzkich, także do gmin Konopiska i Rędziny.

Według informacji częstochowskiego samorządu tamtejszy system drógrowerowych liczy blisko 80 km, miasto stara się też łączyć go z sąsiednimi gminami. Jeden z najdłuższych odcinków sieci częstochowskich drógrowerowych (ok. 6,5 km), wzdłuż ul. Warszawskiej, łączący miasto z Rędzinami, powstał w 2015 r.

Brama na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Częstochowa w swoich materiałach promocyjnych akcentuje, że jest jedną z bram na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którą biegnie m.in. ok. 180-kilometrowy JurajskiRowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten prowadzi przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a zaczyna się w częstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny.

Miasto przypomina też, że efektem współdziałania Częstochowy i Olsztyna jest m.in. niedawne uruchomienie specjalnej autobusowej linii sezonowej 67R - z przyczepką dlarowerów.

Częstochowa deklaruje, że w ramach programu "Lepsza Komunikacja" sukcesywnie inwestuje w infrastrukturęrowerową – w mieście jest coraz więcej nowych ścieżek, działająrowery miejskie, w ub. sezonie uruchomiono też stronę internetową i aplikację "Brama Jury" (zawierającą propozycje kilkudziesięciu trasrowerowych). Nowe odcinki drógrowerowych powstają obecnie z okazji budowanych centrów przesiadkowych, przy trzech częstochowskich dworach kolejowych).(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
Olsztyn
droga
Jura Krakowsko-Częstochowska
  • Wojciech Twardy – 21.05.2019

    Szkoda tylko że u nas Gdańsk ma opory by łączyć trasy rowerowe w mieście z gminami ościennymi. Dobrze że zrealizowano połączenie z Sobieszewem ale nie ma planów by z miejską siecią połączyć trasę wzdłuż DW222 Trąbki Wielkie - Granica Gdańska, która urywa się przy tablicy Gdańsk

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.