TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rowerem z Helu do Ustki śladami latarń
INFOBIKE.PL, POMORSKIE.EU - Opublikowano: 29.05.2017 22:45:54
Rowerem z Helu do Ustki śladami latarni

Szlak rowerowy śladami latarni morskich na trasie z Helu do Ustki znalazł się wśród ośmiu najciekawszych tras rowerowych. Takie wyróżnienie, dla 170 km trasy, przyznał Magazyn National Geographic Polska.

Szlak rowerowy śladami latarni morskich na trasie z Helu do Ustki znalazł się wśród ośmiu najciekawszych tras rowerowych. Takie wyróżnienie, dla 170 km trasy, przyznał Magazyn National Geographic Polska.

Magazyn oceniając trasy rowerowe brał pod uwagę nie tylko walory turystyczne i położenie geograficzne, ale także stopień trudności i czas pokonania szlaku. – Bez wątpienia jest to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych nie tylko w Polsce, ale wokół całego Bałtyku. Oprócz walorów krajobrazowych i przyrodniczych również walory kulturowe bardzo wpływają na atrakcyjność tego szlaku – mówi Michał Bieliński z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

170 km w dwa dni

National Geographic Polska oszacował, że na pokonanie trasy rowerowej Hel – Ustka  potrzeba dwóch dni.  Warto zorganizować sobie nocleg lub zarezerwować miejsce na polu namiotowym, których nie brakuje w okolicy. Poziom trudności trasy magazyn ocenił jako średni, co oznacza, że każdy amator rowerów powinien bez większych problemów pokonać 170 km nadmorskiego szlaku – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Śladem latarni morskich

Wyróżniona przez "National Geographic Polska" pomorska trasa rowerowa prowadzi z Helu do Ustki przez Jastarnię, Jastrzębią Górę i Sasin. To między innymi w tych miejscowościach znajdują się osnute tajemnicą polskie latarnie morskie. Każda z nich ma swoją bogatą historię. Mówi się, że tzw. ustecka bliza jest podobno nawiedzana przez ducha, a latarnia w Sasinie została wybudowana na wydmie. W Helu warto też zrobić sobie przystanek i zajrzeć do fokarium. Odcinek między Łebą a Rowami prowadzi przez Słowiński Park Narodowy, gdzie można złapać oddech na słynnych ruchomych wydmach. Trasa kończy się w Ustce, ale można ją przedłużyć i pojechać do Świnoujścia, gdzie przejeżdżając przez malowniczy Woliński Park Narodowy, mamy okazję zobaczyć największą latarnię nad Bałtykiem.

Trasa zostanie ukończona w 2020 roku

Trasa rowerowa Hel – Ustka jest częścią większego projektu, który wybiega nie tylko poza granice województwa pomorskiego, ale także poza granice kraju. Chodzi o drogi rowerowe wzdłuż całego morza Bałtyckiego. Na Pomorzu projekt "Pomorskie trasy rowerowe" jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  – Ta trasa nie jest jeszcze ukończona. Chcemy, żeby była gotowa i wypromowana do 2020 roku – zaznacza Michał Bieliński. – Dzisiaj poleciłbym tę trasę bardzo zagorzałym rowerzystom, gdyż tylko niektórymi odcinkami, takimi jak Półwysep Helski, jest przejezdna. Ważne jest to, że beneficjentem tego projektu są pomorskie gminy. Cieszymy się, że udało nam się je zainspirować do składania wniosków o dofinansowanie – dodaj Bieliński.

Wartość realizacji trasy rowerowej wzdłuż Bałtyku to ponad 140 mln zł, z czego około 2/3 kosztować będzie szlak w województwie pomorskim.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pomorze
szlak rowerowy
Ustka
Hel
National Geographic Polska
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.