TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rowerowe inwestycje w Brzegu i Skarbimierzu
Rowerowe inwestycje w Brzegu i Skarbimierzu

Za 20 mln zł w Brzeg i Skarbierz dostaną połączenie rowerowe, zostaną zbudowane "bike&ride oraz drogi rowerowe. To dzięki inwestycji niskoemisyjnej w subregionie brzeskim.

Za 20 mln zł w Brzeg i Skarbierz dostaną połączenie rowerowe, zostaną zbudowane "bike&ride oraz drogi rowerowe. To dzięki inwestycji niskoemisyjnej w subregionie brzeskim.

Prawie 8 kilometrów dróg i ścieżek dla rowerów, 2 obiekty bike&ride, 92 stanowiska dla rowerów, nowoczesny parking. To jedynie część inwestycji w powiecie brzeskim, Brzegu i Skarbimierzu. Kolejna tzw. umowa niskoemisyjna podpisana – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

To są największe w historii pieniądze jakie zostały zdobyte przez naszą gminę. Chcemy uatrakcyjnić zabytkową część miasta. Chodzi o Park Wolności nad Odrą oraz skwer przy ul. Jagiełły i Wojska Polskiego. Będą to promenady i rozbudowa bulwarów brzeskich. Przewidziano również wykonanie oświetlenia ulicznego w celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu. Uporządkowany zostanie układ komunikacyjny ul. Wolności, przez wydzielenie dwukierunkowej ścieżki rowerowej, przygotowanie miejsc parkingowych i wymianę nawierzchni. Elementem uzupełniającym będzie montaż małej architektury  i prace związane z zielenią – mówi burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Przy placu dworcowym zostanie wybudowany parking bike&ride na 66 rowerów. Budowę tras spacerowo-rowerowych zaplanowano m.in. na ul. Nadbrzeżnej i Wolności w Brzegu.

Zyskuje również Skarbimierz. Ścieżki rowerowe zostaną zbudowane przy ulicach: Pępice-Brzeg, Małujowice-Skarbimierz, Pępicka–Skarbimierz Osiedle (ul. Parkowa), Osiedle Skarbimierz-Pępice (ul. Motoryzacyjna), Skarbimierz-Osiedle – ul. Parkowa, 6 oraz Żłobizna-Przylesie. Powstanie parking dla rowerów przy ul. Brzeskiej oraz przystanek autobusowy przy ul. Parkowej.

Bardzo mi zależało na połączeniu ścieżką rowerową Skarbimierza i Brzegu. Tego oczekiwali mieszkańcy, aby usprawnić przemieszczanie się między naszymi miejscowościami – mówi wójt Skarbimierza Andrzej Pulit.

Marszałek województwa opolskiego przypomniał, że prace związane z przygotowaniem tych projektów rozpoczęły się ponad dwa lata temu. – Na początku nie było łatwo, odbywaliśmy wiele spotkań i konsultacji. Zależało mi na dobrym i sprawnym wykorzystaniu tych pieniędzy. Celem były spójne inwestycje prowadzone między gminami. To udało się we wszystkich subregionach. Korzystając z funduszy Unii Europejskiej wykorzystujemy na rzecz mieszkańców. Zbudowaliśmy partnerstwa i przekazaliśmy pieniądze na inwestycje, które chcą przeprowadzić poszczególni partnerzy – mówi marszałek Andrzej BułaBarbara Mrowiec przewodnicząca rady miasta dodaje:  – Jako radni popieraliśmy działania burmistrza, zdajemy sobie sprawę, ze musieliśmy zabezpieczyć wkład własny. Współpraca z urzędem marszałkowskim i marszałkiem jest bardzo dobra. Wiemy, że nasze miasto ma bardzo duże potrzeby, a dzięki tym pieniądzom są one zaspokajane – dodaje Mrowiec.

O pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego starał się również powiat brzeski. Przy fragmencie ulicy Piastowskiej i placu dworcowym zostanie wydzielona droga dla rowerów, a przy wylocie z Parku Centralnego w Brzegu wykonane zostaną azyle dla rowerzystów.  Ciągi pieszo rowerowe powstaną przy ul. Wrocławskiej i Oławskiej.

Andrzej Buła w trakcie spotkania mówił o tym, że jest zwolennikiem większego przekształcania istniejących  dróg w centrach miast na ścieżki rowerowe. Wskazał przy tym na rozwiązania zastosowane w Monachium.

PW
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Brzeg
Skarbimierz
infrastruktura rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.