TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rowerowe projekty w katowickim BO
PAP - Opublikowano: 12.06.2018 23:23:14
Rowerowe projekty w katowickim BO

Nowe stacje wypożyczalni rowerów i rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, montaż oczyszczaczy powietrza w przedszkolach czy zazielenienie bulwarów Rawy - znalazły się wśród 345 projektów, zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Katowic. Do podziału jest ponad 22,8 mln zł.

Nowe stacje wypożyczalni rowerów i rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, montaż oczyszczaczy powietrza w przedszkolach czy zazielenienie bulwarów Rawy - znalazły się wśród 345 projektów, zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Katowic. Do podziału jest ponad 22,8 mln zł.

Samorząd niespełna 300-tysięcznych Katowic przeznacza na projekty zgłaszane i wybierane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego najwięcej środków w regionie, a także - w przeliczeniu na jednego mieszkańca - najwięcej w Polsce wśród miast wojewódzkich.

Projekty dotyczą różnych dziedzin życia. W sferze sportu i rekreacji dominują wnioski dotyczące nowych stacji wypożyczalni rowerów - zgłoszono trzy takie projekty dla Osiedla Paderewskiego (10 stacji) i Piotrowic-Ochojca (4 stacje), dwa dla Załęskiej Hałdy i zachodniej części Brynowa (4 stacje) oraz pojedyncze wnioski dla Załęża (2 stacje), Dębu (2 stacje), Wełnowca-Józefowca (2 stacje), a także śródmieścia, Ligoty-Panewnik, Bogucic, Zarzecza, Podlesia i Szopienic-Burowca.

Pojawiły się także propozycje rozbudowy ścieżek rowerowych, boisk wielofunkcyjnych, ale także wybudowania skate parku, ścian do squasha czy wniosek o organizację zajęć z samoobrony. Spora część wniosków dotyczy szeroko rozumianego bezpieczeństwa - chodzi m.in. o monitoring w dzielnicach Załęże, Janów i Nikiszowiec czy montaż sygnalizacji świetlnej w Zarzeczu. Inny zgłoszony projekt dotyczy zakupu samochodu na potrzeby Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrówce Małej, sprzętu ratowniczego dla OSP Szopienice czy montażu oczyszczaczy powietrza w wybranych katowickich przedszkolach.

"Katowiczanie chętnie korzystają z budżetu obywatelskiego, który jest świetnym narzędziem do wprowadzania realnych zmian w swoim otoczeniu. Pomimo tego, że to już piąta edycja budżetu, mieszkańcy wciąż mają wiele ciekawych i inspirujących pomysłów. Co ważne, wiele wniosków jest naprawdę bardzo dobrze napisanych, a to oznacza, że sprawdza się też walor edukacyjny budżetu obywatelskiego, który pozwala mieszkańcom myśleć i działać projektowo" – skomentował we wtorek prezydent Katowic Marcin Krupa.

Projekty do budżetu obywatelskiego można było zgłaszać od połowy marca do 11 maja. We wtorek ogłoszono listę projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację formalną. Urzędnicy sprawdzali m.in. czy do wniosku dołączono wszystkie wymagane dokumenty oraz czy szacunkowy koszt projektu nie przekracza puli dostępnych środków. Łączny koszt zgłoszonych projektów wynosi ponad 74,5 mln zł i jest przeszło trzy razy większy od puli dostępnych środków.

Obecnie komórki miejskie weryfikują zgłoszone zadania pod względem merytorycznym, co ma potrwać do 23 sierpnia. Pod koniec sierpnia zostanie ogłoszona pełna lista projektów, na które mieszkańcy będą mogli głosować we wrześniu.

(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
budżet obywatelski
projekty rowerowe
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.