TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rowery dla domów dziecka dzięki akcji - Rower pomaga
PAP - Opublikowano: 13.03.2017 19:22:38
Rowery dla domów dziecka dzięki akcji - Rower pomaga

Akcję "Rower pomaga", zachęcającą Polaków, by przesiedli się z samochodów na bicykle, ograniczając tym samym emisję CO2, rozpoczęli w piątek w Bielsku-Białej ekolodzy z fundacji Arka. Za przejechane kilometry sponsorzy przekażą domom dziecka jednoślady.

Akcję "Rower pomaga", zachęcającą Polaków, by przesiedli się z samochodów na bicykle, ograniczając tym samym emisję CO2, rozpoczęli w piątek w Bielsku-Białej ekolodzy z fundacji Arka. Za przejechane kilometry sponsorzy przekażą domom dziecka jednoślady.

Prezes fundacji Wojciech Owczarz powiedział, że za każde przejechane 30 tys. km dzięki akcji jeden rower trafi do dzieci z placówek opiekuńczych i świetlic środowiskowych. "W tym roku chcielibyśmy przejechać wspólnie ponad 2 mln km i rozdać 70 rowerów. To jest realne" ? powiedział.

Prezes Arki dodał, że akcja "Rower pomaga" łączy tematykę ekologiczną i społeczną. "Namawiamy Polaków, aby wpisywali przejechane na jednośladach kilometry na stronie www.rowerpomaga.pl. Od razu zobaczą dzięki kalkulatorowi, ile wyniosłaby emisja CO2, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem. Mogą też wskazać placówkę, którą chcą obdarować rowerem" - wyjaśnił Owczarz.

Lider Arki szacuje, że przejechanie 2 mln km rowerem ograniczy emisję CO2 o 500 ton. "Ten przelicznik stosuje Europejska Unia Cyklistów. Zawiera nie tylko emisję CO2 przez samochód, ale też cały cykl jego produkcji oraz budowę dróg i infrastruktury, co również wywołuje emisję CO2" ? wyjaśnił Owczarz.

Pierwsi rowerzyści zarejestrowali się już w serwisie. Dotychczas pokonali łącznie blisko 200 km.

Wojciech Owczarz zaznaczył, że pod uwagę będą brane kilometry przejechane w bieżącym roku w Polsce. Długość trasy nie może przekroczyć 300 km. Dłuższe odcinki będą weryfikowane. Trasy, które nie spełnią kryteriów zostaną usunięte z licznika.

Arka organizuje akcję po raz trzeci. Ubiegłoroczna edycja spotkała się z dużym odzewem wśród Polaków. Wzięło w niej udział ponad 27 tys. osób, które przejechały łącznie ponad 1,2 mln km. Dzięki temu do domów dziecka i świetlic środowiskowych trafiło 60 rowerów, a ograniczenie emisji wyniosło 250 ton. W pierwszej Polacy "wykręcili" ponad 120 tys. km, a dzieci otrzymały 24 rowery.

Podczas inauguracji akcji ekolodzy z fundacji Arka wspólnie z uczniami bielskiej szkoły podstawowej zorganizowali happening - z 50 rowerowych kół, uzyskanych z recyklingu, ułożyli ogromne serce.

Fundacja ekologiczna Arka istnieje od 2005 r. Skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej w dziedzinie gospodarki odpadami i dbałości o klimat. (PAP)

szf/ maro


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Fundacja Arka
Rower pomaga
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.