TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rowery miejskie wracają do Poznania za dwa tygodnie
INFOBIKE, NEXTBIKE - Opublikowano: 16.02.2017 18:58:58
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

1 marca do Poznania wracają rowery miejskie. System wypożyczalni zostanie rozbudowany o 26 nowych stacji. Za dwa tygodnie mieszkańcy Poznania dostaną do użytku 88 stacji.

1 marca do Poznania wracają rowery miejskie. System wypożyczalni zostanie rozbudowany o 26 nowych stacji. Za dwa tygodnie mieszkańcy Poznania dostaną do użytku 88 stacji.

Trzymiesięczna przerwa sezonowa powoli dobiega końca i już za dwa tygodnie, kilka minut po północy z 28 lutego na 1 marca, wypożyczalnie Poznańskiego Roweru Miejskiego ponownie zostaną uruchomione. Rowerzyści mogą mieć powody do zadowolenia, ponieważ ich system znowu się powiększy. W grudniu powstało już 5 wypożyczalni, a wkrótce Nextbike Polska przystąpi do budowy stacji w 21 nowych lokalizacjach. To oznacza, że od początku marca Poznański Rower Miejski będzie obejmował 88 stacji i 923 jednoślady.

Warto przypomnieć, że w lipcu ubiegłego roku system rozrósł się z 37 stacji i ponad 440 rowerów do 61 stacji i ponad 700 rowerów. Użytkownikom udostępniono rowery z fotelikami dla dzieci oraz ? w stacjach w pobliżu Jeziora Maltańskiego ? rowerki dla najmłodszych. Posiadaczom biletów okresowych na karcie PEKA zaproponowano z kolei niższą taryfę wynajmów. Z kolei w październiku uruchomiono pierwszą stację sponsorską, sfinansowaną przez partnera biznesowego operatora.

Punkt powstał w związku z otwarciem sklepu Lidl przy ul. Wilkońskich. Razem z nim do systemu włączono 10 nowych rowerów. ? Jesteśmy bardzo wdzięczni Lidl Polska za podjęcie decyzji o uruchomieniu pierwszej stacji sponsorskiej w Poznaniu. Zachęcamy podobne podmioty, by przyłączyły się do systemu. Rowery publiczne to dobra inwestycja ? tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Po rozbudowie nastąpił gwałtowny wzrost zarówno liczby użytkowników, jak i wypożyczeń. Od 1 marca do 30 listopada 2016 roku liczba wynajmów sięgnęła 388 256, a rejestracji nowych użytkowników ? 25 091 (dla porównania w 2015 roku było to odpowiednio 124 926 wynajmów i 13 926 rejestracji). To dowiodło, że działania zmierzające do rozwoju systemu to krok w dobrym kierunku. Dlatego Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zdecydował się na kontynuowanie procesu.

? Przed rokiem w Poznaniu rozwój rowerów miejskich zaczął nabierać tempa. Odnotowaliśmy ponad trzykrotny wzrost liczby wynajmów w stosunku do wcześniejszego sezonu ? mówi Tomasz Wojtkiewicz. ? Teraz ponownie rozpoczniemy sezon z wysokiego "c". Dzięki decyzji Zarządu Transportu Miejskiego, w przerwie zimowej Poznański Rower Miejski powiększy się w sumie aż o 26 nowych punktów. W szóstym sezonie zbliżamy się więc do poziomu, w którym system powoli zaczyna osiągać zasięg, pozwalający na rzetelną ocenę jego wydajności i funkcjonalności ? dodaje.

W grudniu nowe stacje pojawiły się w następujących lokalizacjach: Połabska (przy przystanku Połabska SAM, kierunek Lechicka), Głogowska-Krauthofera, Rolna (pomiędzy Czwartaków i Partyzancką, przy przystanku w kierunku Wspólnej), Rynek Wschodni (Główna, przy Harcerskiej) oraz al. Solidarności (PST, kierunek Sobieskiego). W ciągu najbliższych dwóch tygodni kolejne wypożyczalnie staną w 21 punktach miasta:  

 • Aleje Marcinkowskiego (skrzyżowanie z ul. 23 Lutego, przy restauracji)
 • Brzask/ Międzychodzka (na ul. Brzask)
 • Dożynkowa (przy budynku Uniwersytetu Przyrodniczego)
 • Dworzec Autobusowy (od strony ronda Szczęśliwej Podróży)
 • Dworzec Zachodni PKP (przy poczcie)
 • Jarochowskiego- Palacza (po południowej stronie ul. Palacza)
 • Jarochowskiego- Potworowskiego (od strony parku)
 • Koronkarska (przy przystanku autobusowym)
 • Murawa- Słowiańska (po stronie budynku Urzędu Miasta Poznania)
 • Dębina (przy centrum handlowym)
 • Oświecenia (na wysokości ul. Mieszkowskiej)
 • Przyjaźni (przy skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej z Zagonową)
 • Wichrowe Wzgórze (od strony ul. Murawa, przy przejściu podziemnym)
 • Poznańska- Jeżycka (na ul. Poznańskiej)
 • rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego (od strony placu Kazimierza Nowakowskiego)
 • Szamarzewskiego- Długosza (na ul. Szamarzewskiego)
 • Szamotulska- Szamarzewskiego (przy UAM)
 • Bułgarska- Marcelińska (przy Business Garden)
 • Wyspiańskiego- Ułańska (przy sklepie Żabka)
 • Złotowska (przy skrzyżowaniu z ul. Pozdawnicką, obok przystanku)
 • plac Wiosny Ludów (przy przystanku tramwajowym na ul. Strzeleckiej)

Od początku sezonu do dyspozycji użytkowników będzie więc 88 stacji i 923 rowery. Kolejna rozbudowa zaplanowana jest na przyszły rok (w 2018 roku liczba stacji wyniesie 107, a rowerów -1113). Dziesięć procent nowych rowerów wyposażonych jest w foteliki do przewozu dzieci.

Operator systemu przypomina, że konto użytkownika Poznańskiego Roweru Miejskiego jest aktywne, czyli umożliwia dokonywanie wypożyczeń tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł. Przed rozpoczęciem sezonu warto więc zalogować się na koncie, sprawdzić jego stan i jeżeli jest taka potrzeba ? dokonać niezbędnego doładowania.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Nextbike Polska
rower miejski
Poznański Rower Miejski
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.