TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rusza budowa Pomorskich Tras Rowerowych
UM WOJ. POMORSKIEGO TL, TransInfo - Opublikowano: 19.01.2017 21:49:34
Rusza budowa Pomorskich Tras Rowerowych / fot. Tomasz Larczyński

Przedsięwzięcie finansowane ze środków unijnych jest realizowane przez samorządy lokalne województwa pomorskiego. Koordynatorem oraz inspiratorem przedsięwzięcia jest samorząd województwa pomorskiego

Za trzy lata pierwsi cykliści wyruszą po niemal 670 km Pomorskich Tras Rowerowych. Będą mogli nie tylko wypróbować nowe nawierzchnie i zaplecze, ale także podziwiać uroki pomorskiej przyrody.

Wkrótce ruszą prace budowlane i modernizacyjne na odcinkach dróg lokalnych i szlaków rowerowych naszego województwa, które są związane z największym projektem rowerowym regionu i jednym z największych w skali kraju. Inwestycja, mająca na celu uatrakcyjnienie turystyki rowerowej, zostanie zrealizowana do końca 2020 r.

W ramach Pomorskich Tras Rowerowych o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślanej Trasy Rowerowej R-9 (WTR) zostały przygotowywane projekty dwóch odcinków długodystansowych szlaków rowerowych.

Międzynarodowy szlak R-10 jest częścią europejskiej trasy wiodącej przez kraje basenu Morza Bałtyckiego. W województwie pomorskim prowadzi od Ustki do Krynicy Morskiej oraz do Kępek na granicy z woj. warmińsko-mazurskim.

Z kolei Wiślana Trasa Rowerowa R-9 przebiega wzdłuż Wisły do granicy z woj. kujawsko-pomorskim. Trasy te prowadzą korytarzami europejskiej sieci Euro Velo.

Długość obu tras wynosi około 670 km, z czego ponad 70% to drogi utwardzone, asfaltowe, z kostki betonowej lub nawierzchni mineralnych typu Hanse Grand. Pozostałe 30% to nawierzchnie szutrowe i gruntowe, które zapewnią optymalny i bezpieczny przejazd na rowerze turystycznym.

Wzdłuż szlaków będzie ponad 90 miejsc postojowych o charakterystycznej i funkcjonalnej zabudowie, które w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych zapewnią schronienie oraz umożliwią odpoczynek rowerzystom.

Trasy rowerowe zostaną wybudowane w standardzie umożliwiającym uzyskanie certyfikacji Euro Velo. Znajdujące się w niej szlaki i trasy spełniają wysokie wymagania związane z komfortem, bezpieczeństwem podróży i dostępnością komunikacyjną.

Przebieg Pomorskich Tras Rowerowych jest bardzo urozmaicony. Wiodą przez dziewicze lasy Nordy i Słowińskiego Parku Narodowego i prowadzą również przez popularne nadmorskie kurorty np.: Ustkę, Łebę, Władysławowo czy Sopot.

Nadmorską trasą R-10 rowerzyści dojadą w tak atrakcyjne regiony jak Półwysep Helski czy Mierzeja Wiślana. Przebieg trasy R-10 umożliwi poznanie bogactwa kulturowego regionu i dynamicznie rozwijającej się aglomeracji trójmiejskiej.

Natomiast Wiślana Trasa Rowerowa R-9 startuje w Gdańsku i wiedzie przez Żuławy Gdańskie. Podróżując nią można napotkać wiele znaków przypominających menonitów, dawnych osadników tych ziem. Jadąc dalej, wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Wisły, również warto zobaczyć historyczne oznaki świetności tych terenów. Cyklista zobaczy jedyne w swoim rodzaju zabytkowe mosty kolejowe w Tczewie, a poruszając się Szlakiem Zamków Gotyckich warownię w Gniewie i Kwidzynie.

Obydwie trasy zaplanowano tak, aby znajdowały się jak najbliżej ciekawych i wartych obejrzenia miejsc i obiektów. Głównym celem turystyki rowerowej jest podróżowanie drogami o dobrych, bezpiecznych i urozmaiconych nawierzchniach w atrakcyjnym rejonie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Województwo pomorskie
turystyka rowerowa
szlaki rowerowe
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.