TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Śląskie: rowerem wzdłuż Wisły
SLASKIE.PL - Opublikowano: 17.09.2015 21:44:49 1 komentarz
Fot. Infobike.pl

Województwo Śląskie stawia na turystykę rowerową. Jednym z elementów strategii w tym zakresie ma być powrót do realizacji koncepcji Wiślanej Trasy Rowerowej. W związku z tym w Pszczynie odbyło się spotkanie poświęcone możliwości budowy tej trasy.

Województwo Śląskie stawia na turystykę rowerową. Jednym z elementów strategii w tym zakresie ma być powrót do realizacji koncepcji Wiślanej Trasy Rowerowej. W związku z tym w Pszczynie odbyło się spotkanie poświęcone możliwości budowy tej trasy.


W spotkaniu poświęconym dyskusji nad perspektywami budowy trasy, nad którą prace zapoczątkowano jeszcze w 2006 roku podpisaniem porozumienia między samorządem wojewódzkim i władzami gmin, przez które miałaby przebiegać, wziął udział marszałek Wojciech Saługa.


- Mamy sporo do nadrobienia w kwestii polityki rowerowej, stąd ten pomysł, żeby powrócić do projektu Wiślanej Trasy Rowerowej. Rozpoczynamy pracę nad stworzeniem kompleksowej strategii rowerowej dla regionu i ta trasa będzie jednym z obszarów, które się w niej znajdą. Rowery to nie tylko aktywność związana z turystyką, ale dojazd do pracy, szkoły, centrów przesiadkowych, warto więc stworzyć mechanizmy, które pozwolą przesiąść się na dwa kółka ? uzasadnił potrzebę stworzenia strategii rowerowej regionu marszałek Saługa.


W pierwszym etapie realizacji ma być przeprowadzony audyt, którego wyniki pozwolą na analizę stanu zagospodarowania i przebiegu trasy, pozwolą na przegląd i ocenę stanu oznakowania, a także technicznych i prawnych uwarunkowań jej powstawania. Zakres audytu przedstawili obecni na spotkaniu przedstawiciele fundacji ?Napraw sobie miasto?.


W trakcie dyskusji, która odbywała się w Pszczynie, zaprezentowano też możliwości pozyskiwania środków finansowych na budowę dróg rowerowych ze środków RPO Województwa Śląskiego, Europejskiego Programu Terytorialnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


- Mówiąc o Wiślanej Trasie Rowerowej myślimy szerzej o kolejnych przedsięwzięciach. Przyjęty standard powinien dotyczyć wszystkich tras rowerowych na terenie województwa. Mamy szansę uzupełnić brakujące elementy, choćby w oznakowaniu. Infrastruktura to nie jest tylko droga w sensie fizycznym, ale wszystko, co wiąże się z ruchem na niej, np. baza noclegowa, gastronomiczna, obecność serwisów rowerowych. To musi być system, z którego rowerzyści będą mogli i chcieli korzystać ? podkreślał Aleksander Kopia, oficer rowerowy Województwa Śląskiego.


Śląskie jest trzecim regionem w Polsce, w którym funkcjonuje tzw. oficer rowerowy. Do jego zadań należy m.in. koordynacja działań dotyczących rowerowej polityki województwa, stworzenia jednolitych standardów tworzenia infrastruktury rowerowej, współpraca z samorządami, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami, których zakres działania związany jest z szeroko pojętym ruchem rowerowym.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląsk
województwo śląskie
Wiślana Trasa Rowerowa
Pszczyna
  • FRanek – 17.09.2015

    Życzę, aby na Śląsku ZBUDOWANO WTR, a nie jak u nas w kuj-pom, gdzie tylko wyznakowano po istniejących leśnych drogach, zwykłych lokalnych szosach i na paru odcinkach miejskich róg rowerowych. Nierzadko wjeżdża się na techniczne stare drogi z żelbetowych pokruszonych płyt, albo na przeorany pas przeciwpożarowy z luźnym piachem po osie. Ale odbyło się otwarcie i pieniądze się wydało - głównie na propagandę. Polecam zdjęcia z WTR wkuj-pom. na stronie rowerowytorun.com.pl

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.