Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Śląskie – trwają prace nad standardami rowerowymi

infobike
27.11.2018 17:23
0 Komentarzy

W najbliższy poniedziałek specjaliściGórnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przedstawią projektdokumentu, opisującego standardy dla dróg rowerowych wMetropolii. Zainteresowani mieszkańcy czy przedstawicieleśrodowisk rowerowych będą mogli zgłosić propozycje zmian.

To już kolejny obszar związany ztransportem rowerowym, w którym GZM chce pytać o zdaniemieszkańców. W połowie br. specjaliści Metropolii konsultowalistudium systemu tras rowerowych dla tego obszaru. Innekonsultacje w ostatnich miesiącach dotyczyły systemu rowerumetropolitalnego, którego uruchomienie planowane jest na przyszłyrok.

Jak poinformowała we wtorek Kamila Rożnowska zurzędu metropolitalnego, wersja robocza metropolitalnych standardówdla dróg rowerowych powstała na bazie dokumentu opracowanego wpoprzednich latach przez zlikwidowany wraz z utworzeniem MetropoliiGórnośląski Związek Metropolitalny.

Prace nad uaktualnieniem standardów trwają od kilkumiesięcy. Projekt był już konsultowane ze wszystkimi miastami igminami członkowskimi GZM. W poniedziałek efekty tych prac zostanązaprezentowane mieszkańcom oraz organizacjom pozarządowym napopołudniowym spotkaniu w katowickiej siedzibie GZM.

Dokument, który mieliśmy do tej pory,stanowił swego rodzaju katalog dobrych praktyk. Teraz chcemystworzyć standardy, które będą stosowane przez miasta i gminyMetropolii. W pracach nad nowelizacją szczególnie ważny jest dlanas głos środowiska rowerzystów, dlatego zapraszamy doudziału w tych konsultacjach” – powiedział metropolitalnyoficer rowerowy Marcin Dworak.

Chcemy wprowadzić jednolite standardy napoziomie planowania, projektowania i wykonywaniainfrastruktury rowerowej w Metropolii” – wyjaśnił Dworakuściślając, że ujednolicone mają zostać m.in. takie elementy,jak szerokość dróg dla rowerów, ich geometria czy rodzajstosowanej nawierzchni.

Także inne obecnie opracowywane przez Metropoliędokumenty rowerowe powstają na bazie materiałówudostępnionych w 2014 r. przez dawny Górnośląski ZwiązekMetropolitalny. Były to: wskazówki i rozwiązania dot.ujednolicenia polityki i infrastruktury rowerowej, studiumsystemu tras rowerowych dla samorządów tamtego związku, atakże analiza możliwości uruchomienia wypożyczalni rowerówpublicznych pod jego szyldem.

W 2016 r. ówczesny samorząd woj. śląskiego iGórnośląski Związek Metropolitalny podpisały deklarację ws.realizacji wspólnej polityki rowerowej. W następnym rokuwojewództwo i dawny GZM przyjęły jednolite standardy rozwojuinfrastruktury rowerowej w całym województwie.

W latach 2016-2017 woj. śląskie przeprowadziło natej podstawie audyt wybranych, nieużywanych tras kolejowych wregionie pod kątem ich przydatności i możliwości ewentualnegowykorzystania przy budowie nowych dróg rowerowych. Spośródok. tysiąca kilometrów takich tras do sprawdzenia wybrano 16odcinków w różnych częściach województwa, liczących łącznieok. 280 km.

Na początku września br. specjaliści GZMprzedstawili wypracowane i konsultowane w poprzednich miesiącachstudium tras rowerowych dla tego obszaru. Wstępny projektsystemu infrastruktury rowerowej wytyczył tam ok. 1,5 tys. kmtras.

W tym roku Metropolia pracowała też nad założeniamiplanowanego systemu Roweru Metropolitalnego. Zgodnie zdeklaracjami ma on ruszyć wiosną 2019 r. Kluczowym założeniemjest, aby jednym rowerem można było przemieszczać się naterenie całej GZM, także wypożyczając go w jednym mieście izostawiając w innym. Choć kilka istniejących w poszczególnychmiastach Metropolii systemów rowerów miejskich obsługujejeden operator, obecnie jest to niemożliwe.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r.Organizacja – mocą ustawy przygotowanej dla tego regionu – zrzesza41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Z mocy ustawyzajmuje się m.in. transportem publicznym.(PAP)

Komentarze