TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sosnowiec ma mieć sieć dróg rowerowych do 2020 roku
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 21.02.2019 13:20:20
Sosnowiec ma mieć sieć dróg rowerowych do 2020 roku

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy w Sosnowcu powinno powstać ok. 10 km dróg rowerowych, które dopełnią drogi dla rowerzystów zbudowane w ostatnich latach, tworząc razem główny system połączeń rowerowych w tym mieście – wynika z informacji miejscowego samorządu.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy w Sosnowcu powinno powstać ok. 10 km dróg rowerowych, które dopełnią drogi dla rowerzystów zbudowane w ostatnich latach, tworząc razem główny system połączeń rowerowych w tym mieście – wynika z informacji miejscowego samorządu.

Nowe drogi rowerowe powstaną wzdłuż ulic: Grota-Roweckiego, Żeromskiego, Orlej, Braci Mieroszewskich, Mierosławskiego, alei Mireckiego i Bulwaru Czarnej Przemszy. Dotąd miasto wyłoniło już wykonawców drogi wzdłuż pierwszego odcinka ul. Grota-Roweckiego (za 1,45 mln zł), Żeromskiego (1 mln zł) i Bulwaru Czarnej Przemszy (0,85 mln zł).

"Rozpisaliśmy już właściwie wszystkie przetargi, w tym na kilometrowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż alei Mireckiego, który jest ważnym łącznikiem pomiędzy ulicą Piłsudskiego i Grota-Roweckiego. Liczę, że z nowego połączenia będzie można korzystać jeszcze w tym roku" - powiedział cytowany przez miasto jego prezydent Arkadiusz Chęciński.

Również do listopada br. powinny być gotowe 700-metrowa droga wzdłuż ul. Orlej i podobnej długości fragment wzdłuż ul. Grota -Roweckiego. Za pięć miesięcy powinien być gotowy blisko 600-metrowy fragment wzdłuż ul. Żeromskiego. Ruszyły też postępowania na trzy kolejne drogi rowerowe, w tym wzdłuż ul. Orlej, co pozwoli na dojazd rowerem do granicy z Będzinem.

W ciągu 17 miesięcy od podpisania umów mają być budowane: blisko 4-kilometrowa trasa wzdłuż ul. Braci Mieroszewskich od granicy z Dąbrową Górniczą do ronda Jana Pawła II, 700-metrowy fragment wzdłuż Bulwaru Czarnej Przemszy między ul. 1 Maja i Parkiem Harcerskim oraz 600-metrowy odcinek wzdłuż ul. Mierosławskiego.

"To będzie ten główny szkielet od Dąbrowy Górniczej do Niwki i wzdłuż ul. Piłsudskiego i 3 Maja do Środuli – od niego będą odchodziły ścieżki łączące poszczególne ulice. Wzdłuż tych ścieżek będą powstawały nowe stacje rowerowe – trzynaście stacji, które powinny w całości funkcjonować w przyszłym sezonie rowerowym, od wiosny 2020 r." - zasygnalizował Chęciński.

Nowe drogi rowerowe, nowe stacje roweru miejskiego, a także modernizacja pięciu przejść podziemnych (częściowo z przystankami), są możliwe dzięki otrzymaniu przez sosnowiecki samorząd ok. 21,7 mln zł unijnego wsparcia na drugi etap budowy tzw. małych węzłów przesiadkowych.

Dotąd, w pierwszym etapie unijnego projektu modernizacji infrastruktury transportowej, Sosnowiec w ramach szacowanego na 67 mln zł projektu (przy dotacji na poziomie około 56 mln zł) w dwóch ostatnich latach przebudował ul. 3 Maja w ścisłym centrum (wraz z wytyczeniem buspasów), wyremontował siedem przejść podziemnych, a także zbudował ponad 20 km dróg rowerowych i uruchomił zalążek sieci wypożyczalni rowerów.

Teraz, dzięki otrzymanemu pod koniec 2018 r. kolejnemu dofinansowaniu, w projekcie szacowanym na 26,5 mln zł miasto zamierza wyremontować pięć kolejnych przejść podziemnych, wybudować 12 stacji rowerowych i kilka kilometrów dróg rowerowych.

W ogłoszonym na początku lutego jednym postępowaniu – podzielonym na części – miasto chce wyłonić wykonawców przebudów pięciu dużych przejść podziemnych, m.in. w rejonie Placu Ćwierka i tzw. plastrów miodu (potoczna nazwa pawilonów przy ul. 3 Maja w pobliżu skrzyżowania z ul. Piłsudskiego) oraz pod skrzyżowaniem ul. Piłsudskiego z ul. Sobieskiego.

Sosnowiec w tym samym postępowaniu szuka też wykonawców remontów przejść pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego (pod ul. Ostrogórską, Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego), przy Parku Sieleckim (pod 3 Maja) oraz na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, al. Mireckiego i ul. Starej (Rondo Uznańskiego).

Zakres prac w poszczególnych przejściach będzie różny, uzależniony m.in. od lokalnych możliwości. Wszystkie przejścia będą objęte monitoringiem i wyposażone w urządzenia mające umożliwiać ich pokonywanie niepełnosprawnym. W dwóch przejściach pojawią się nowe toalety publiczne (przy Parku Sieleckim i rondzie Zagłębia Dąbrowskiego). W dwóch zamontowane mają zostać też nowe biletomaty.

Wspólnym elementem wszystkich poszczególnych części tego przetargu jest termin realizacji – 17 miesięcy od podpisania umowy i obecny termin składania ofert – w połowie marca.

Rozbudowany zostanie też system Sosnowieckiego Roweru Miejskiego - do obecnych dziewięciu stacji, w których jest 130 rowerów, dołączyć ma 13 kolejnych, ze 140 rowerami. Miasto na oferty czeka również do połowy marca. Cały system – po rozbudowie – powinien działać od wiosny 2020 r.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Sosnowiec
droga
drogi rowerowe
sieć dróg
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.