TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sprawca ukarany za potrącenie rowerzysty w Białymstoku
PAP - Opublikowano: 06.08.2017 19:00:33
Sprawca ukarany za potrącenie rowerzysty w Białymstoku

Brawura, nonszalancja, brak wyobraźni - tak Sąd Okręgowy w Białymstoku uzasadnił utrzymanie wyroku wobec niedoświadczonego kierowcy, który w centrum miasta, na przejeździe rowerowym przy przejściu dla pieszych, potrącił rowerzystę.

Brawura, nonszalancja, brak wyobraźni - tak Sąd Okręgowy w Białymstoku uzasadnił utrzymanie wyroku wobec niedoświadczonego kierowcy, który w centrum miasta, na przejeździe rowerowym przy przejściu dla pieszych, potrącił rowerzystę.

W październiku ub. roku, na Alei Piłsudskiego - jednej z głównych i najbardziej ruchliwych w Białymstoku - 23-letni kierowca nie zatrzymał się na swoim pasie przed przejściem, choć zrobiły to dwa auta na pasach po jego prawej stronie (w tym miejski autobus) i uderzył w mężczyznę na rowerze, który prawidłowo przejeżdżał przez przejazd dla rowerzystów, znajdujący się przy przejściu.

Rowerzysta doznał poważnych obrażeń, m.in. urazu kręgosłupa; po kilkudniowym pobycie w szpitalu przeszedł kilkumiesięczną rehabilitację, nadal nie jest w pełni sprawny.

Młodemu, niedoświadczonemu kierowcy osobowego peugeota prokuratura zarzuciła umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i doprowadzenie do tego wypadku.

Sąd pierwszej instancji warunkowo umorzył postępowanie wobec niego na 2-letni okres próby, ale orzekł też m.in. - jako środek karny - roczny zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty poszkodowanemu 10 tys. zł, w ramach częściowego naprawienia szkody. Skazany ma to zrobić w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku.

Obrona w apelacji chciała uchylenia zakazu prowadzenia pojazdów, argumentowała, iż sprawca wypadku zmienił pracę i samochód jest niezbędny, by mógł do niej dojeżdżać.

Sąd Okręgowy w Białymstoku w piątek wyrok w całości utrzymał w nocy, oddalając apelację.

Sędzia Dariusz Gąsowski podkreślał w ustnym uzasadnieniu wyroku, że nie było argumentów, by uwzględnić wnioski apelacyjne obrońcy. Uznał, że wyrok i tak jest "ultraliberalny". Zaznaczył, że waga naruszonych przepisów, umyślność zachowania i niedoświadczenie młodego kierowcy wskazuje na potrzebę powtórnej weryfikacji jego predyspozycji do "bycia uczestnikiem ruchu drogowego".

Dodał, że zachowanie młodego kierowcy, który nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych i ścieżką rowerową, gdy zrobiły to inne pojazdy, i skala naruszenia przez niego przepisów "ociera się o brawurę, nonszalancję, brak wyobraźni", a skutek takiego zachowania mógł być dużo tragiczniejszy. (PAP)

rof/ malk/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
potrącenie
przejazd rowerowy
sąd
wyrok
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.