Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Szlak rowerowy z Kraśnika do Lwowa

infobike
06.08.2018 12:59
0 Komentarzy

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzącyod Kraśnika (Lubelskie) do Lwowa na Ukrainie zyska nowąinfrastrukturę dzięki projektowi „Rowe Love Roztocze – razempomimo granic”. W planach są też rajdy, szkolenia, promocjaszlaku i lokalnej kultury.

„BikeLike Roztocze – together in spide ofborders (Rowe Love Roztocze – razem pomimo granic)” topolsko-ukraiński projekt, który ma służyć rozwojowiturystyki rowerowej i współpracy transgranicznej.

Roztocze – jak przypomniał Tadeusz Grabowski wopracowaniu zamieszczonym na stronie internetowej RoztoczańskiegoParku Narodowego, jednego z partnerów projektu. – to region”wielkiej bioróżnorodności i dziedzictwa kulturowego, ważnegozarówno dla Polaków jak i Ukraińców”, a także obszar”pogranicza przyrodniczo-kulturowego, pogranicza państw,regionów, kultur przeciętego granicą Unii Europejskiej”.

Podstawowym elementem projektu będzie CentralnySzlak Rowerowy Roztocza (CSRR), którego trasa prowadzi przeztereny cenne przyrodniczo, ale także do miejsc ważnych dla historiii kultury regionu.

Szlak ten biegnie od Kraśnika do Lwowa. Po stroniepolskiej ma długość ok. 180 km, prowadzi m.in. przez Goraj,Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Susiec, Bełżec do przejściagranicznego w Hrebennem. Po stronie ukraińskiej trasa liczy ok. 110km i wiedzie przez Potylicz, Magierów do Krechowa, z któregoodchodzą trzy odnogi szlaku – do Żółkwi, Brzuchowic (w rejonieLwowa) oraz Wereszycy w Jaworowskim Przyrodniczym Parku Narodowym.

Przy CSRR powstaną punkty obsługi rowerzystówwyposażone m.in. w deszczochrony, ławki, stoły, tabliceinformacyjne, stojaki na rowery, a niektóre także w stacjenapraw rowerów. Takich punktów będzie łącznie dziewięć wPolsce (m.in. przy Stawach Echo w Zwierzyńcu, Górecku Kościelnym,Suścu, Bełżcu) i 14 na Ukrainie (m.in. Potylicz, Krechów–Monastyr,Żółkiew, Wereszyca, Brzuchowice). Ponadto powstanie nowatrasa rowerowa łącząca gminę Zamość ze Szlakiem, odługości ok. 25 km. Na trasie tej będą m.in. dwie wieże widokowe- w Lipsku Polesiu oraz w Wychodach.

Na Szlaku po obu stronach granicy – w Lipsku Polesiuw Polsce i w Wereszycy na Ukrainie – zaplanowano również budowę iwyposażenie nowoczesnych centrów informacji turystycznej.

W Lipsku Polesiu powstanie dwupiętrowey budynekinformacji geoturystycznej (ponad 560 m.kw. powierzchni), w którymznajdą sie m.in. sala konferencyjna, pokoje noclegowe. Bedzie teżpole namiotowe, sanitariaty zewnętrzne, parkingi. Centrum będziemogło służyć jako miejsce spotkań, organizacji zawodówsportowych, rajdów, festiwali, wycieczek. Natomiast w Wereszycypowstanie Centrum Edukacji Ekologicznej Jaworowskiego PrzyrodniczegoParku Narodowego. Zbudowany zostanie budynek (o powierzchni ok. 120m.kw.), w którym znajdować się ma m.in. punkt informacjiturystycznej oraz sala edukacyjno-konferencyjna. Będzie to pierwszytego typu obiekt w ukraińskiej części Roztocza.

Centra mają służyć turystom ale także lokalnejspołeczności. Powstaną one w sąsiedztwie obszarów cennychprzyrodniczo, ale też w strefach peryferyjnych dużych miast -Lipsko Polesie położone jest niedaleko Zamościa, a Wereszycaniedaleko Lwowa.

Projekt „Rowe Love Roztocze…” przewidujetakże opracowanie różnych materiałów – drukowanych i cyfrowych –dla turystów, opisujących walory przyrodnicze i kulturowe Roztoczam.in.: mapy, atlasy tras rowerowych, przewodniki.

Zaplanowano także cykl rajdów rowerowych podhasłem „Na skrzydłach natury – Roztocze Tour”, „RoweLoveRoztocze”, „Roztoczańska Ekomajówka”. Rajdy maja byćorganizowane po polskiej jak i po ukraińskiej stronie szlaku, a wprzyszłości także – z przekraczaniem granicy polsko-ukraińskiej.W ramach projektu mają się odbywać także szkolenia kadrzajmujących się obsługą turysty, organizacją turystykiprzyrodniczej i rowerowej.

Projekt „Rowe Love Roztocze – razem pomimogranic” jest realizowany ze strony Polski przez gminę Zamość(lider projektu), Województwo Lubelskie, Roztoczański ParkNarodowy, a ze strony Ukrainy przez Jaworowski Przyrodniczy ParkNarodowy, Zrzeszenie Samorządów „Euroregion Karpaty-Ukraina”,Departament Ekologii i Zasobów Naturalnych Lwowskiej ObwodowejAdministracji Państwowej we Lwowie.

Jego realizacja ma potrwać dwa lata, a łącznykoszt ma sięgnąć ok. 2 mln euro. „O wartości realizacjiposzczególnych zadań zadecydują procedury przetargowe” –zaznaczył Grabowski. 90 proc. kosztów ma pokryć dofinansowanie zProgramu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina2014-2020, a 10 proc. wkładu własnego zapewniają poszczególnipartnerzy projektu.

Realizacja projektu zbiega się planowaną rozbudowąprzejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem o infrastrukturępotrzebną dla odpraw rowerzystów i pieszych. Na przejściumają powstać dodatkowe pasy ruchu i oddzielny budynek dla odpraw.

„Program funkcjonalno-użytkowy jest jużgotowy” – powiedział PAP z-ca dyrektora Lubelskiego ZarząduObsługi Przejść Granicznych Waldemar Madej. Jesienią planowanejest ogłoszenie przetargu na rozbudowę przejścia, w trybie”projektuj- buduj”. Inwestycja ma być realizowana w latach2019-2020. Jej koszt szacowany jest na ok. 12 mln zł, z czego 90proc. ma stanowić dofinasowanie z programu Polska-Białoruś-Ukraina.

Obecnie przekroczenie granicy z Ukrainą na rowerzei pieszo w woj. lubelskim jest możliwe tylko na przejściugranicznym w Dołhobyczowie.(PAP)

Komentarze