TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tysiąc rowerzystów z całej Polski w pielgrzymce na Jasną Górę
PAP - Opublikowano: 10.07.2017 19:05:58
Tysiąc rowerzystów z całej Polski w pielgrzymce na Jasną Górę

Około tysiąca rowerzystów z różnych zakątków Polski dotarło w sobotę na Jasną Górę. Najdalej mieli pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy w kilkudniowej podróży musieli pokonać ponad 500 km.

Około tysiąca rowerzystów z różnych zakątków Polski dotarło w sobotę na Jasną Górę. Najdalej mieli pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy w kilkudniowej podróży musieli pokonać ponad 500 km.

Jak mówił koordynator 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej ks. Jerzy Grochowski, grupa ta liczyła 170 osób.

Ks. Grochowski podkreślił, że choć nietypowa - pielgrzymka ma charakter stricte religijny. "Dlatego duży nacisk kładziemy na modlitwę, na czytanie Słowa Bożego i rozważanie tego Słowa. A mijające kościoły muszą być naszym udziałem, staramy się tam wejść, pomodlić się" – mówił, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Dodał, że ważne w tego typu inicjatywach jest też tworzenie wspólnoty. "Wiadomo, że każdy człowiek ma swój charakter, a także swoje zmęczenie i tu wychodzi jego prawdziwy charakter. Zwracamy uwagę na to, żeby podać każdemu rękę, temu, z którego leje się pot, któremu ciężko, może mu należy podać kanapkę, może mu podać plecak. To jest bardzo ważne w dzisiejszym czasie, kiedy widzimy, że ludzie zapatrzeni są tylko w siebie, a miłość Boża w nas uwidacznia się we wzajemnej, braterskiej służbie" – podkreślił.

Rowerzyści najpierw spotkali się pod Archikatedrą Częstochowską, skąd wielką różnobarwną grupą przejechali Alejami NMP na jasnogórskie błonia. Jak podało biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium, w tym roku na Jasną Górę pielgrzymowało około tysiąca osób z kilkudziesięciu grup z różnych części Polski.

Podczas homilii biskup pomocniczy Piotr Sawczuk z diecezji siedleckiej przypomniał, że w ub. r. częstochowskie sanktuarium nawiedziło 4,5 mln pielgrzymów. "Możemy pytać, skąd rodzi się to pragnienie? Chyba między innymi z poczucia sprawiedliwości. Bóg ofiarował nam swojego Syna, Syn ofiarował nam swoją Matkę, a my chcemy Bogu się odwdzięczyć, ofiarować coś od siebie – trud pielgrzymi, modlitwę, pot, ból mięśni, przyspieszony oddech" – mówił biskup.

Również w sobotę na Jasną Górę dotarli m.in. uczestnicy 18. Pielgrzymki Kawalerii Konnej. Jak podało jasnogórskie biuro prasowe, wzięło w niej udział 38 ułanów. (PAP)

akp/ gma/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
pielgrzymka
Jasna Góra
pielgrzymka rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.