TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Umorzona sprawa potrącenia rowerzysty przez b. wiceprezydenta Częstochowy
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 08.01.2019 20:27:32
Umorzona sprawa potrącenia rowerzysty przez b. wiceprezydenta Częstochowy

Prokuratura umorzyła sprawę b. wiceprezydenta Częstochowy Mirosława S., który we wrześniu ubiegłego roku potrącił samochodem 10-letniego rowerzystę i odjechał, nie udzielając mu pomocy.

Prokuratura umorzyła sprawę b. wiceprezydenta Częstochowy Mirosława S., który we wrześniu ubiegłego roku potrącił samochodem 10-letniego rowerzystę i odjechał, nie udzielając mu pomocy.

Dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone, bo chłopiec doznał tylko lekkich obrażeń, nie udało się też ustalić, czy S. prowadził pod wpływem alkoholu. Policja będzie w dalszym ciągu badać sprawę pod kątem popełnienia wykroczeń.

Do potrącenia rowerzysty doszło 12 września ub. r. późnym popołudniem w podczęstochowskiej miejscowości Nierada. Kierowca nie zatrzymał się, nie udzielił pomocy poszkodowanemu. Szybko udało się ustalić, że toyota, która potrąciła dziecko, należy do wiceprezydenta Mirosława S., mieszkającego w Dąbrowie Górniczej.

Został on zatrzymany dopiero następnego dnia - wcześniej policjanci nie zastali go w domu. W chwili zatrzymania miał promil alkoholu w organizmie. Na początku śledztwa prokuratura przedstawiła mu zarzut nieudzielenia pomocy, za co może grozić kara do 3 lat więzienia.

Informację o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie przez Prokuraturę Rejonową w Zawierciu – gdzie przekazano postępowanie – przekazał we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Sprawę umorzono z uwagi na brak znamion przestępstwa.

Podczas dochodzenia kluczowe było ustalenie, czy samorządowiec był pijany z trakcie potrącenia rowerzysty - sam temu zaprzeczał. Jak wyjaśnił Ozimek, biegły z zakresu toksykologii, który wydał w tej sprawie opinię wskazał, że z uwagi na duży upływ czasu od potrącenia chłopca do zatrzymania sprawcy nie da się ustalić, czy S. był w chwili tego zdarzenia pod wpływem alkoholu.

W podobnych sytuacjach przeprowadza się tzw. badania retrospektywne, które jednak w tym przypadku nie przyniosły odpowiedzi na to pytanie. Z tego powodu prokuratura nie mogła zarzucić b. wiceprezydentowi prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

W sprawie wypowiedział się także biegły lekarz, który zbadał stan potrąconego rowerzysty i ocenił, że doznał on jedynie lekkich obrażeń. Zgodnie z art. 162 Kodeksu karnego, zarzut nieudzielenia pomocy można przedstawić jedynie w sytuacji, gdy poszkodowany jest w stanie grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – przypomniał prok. Ozimek.

Postanowienie o umorzeniu dochodzenia mogą zaskarżyć rodzice chłopca. Niezależnie od decyzji zawierciańskiej prokuratury, materiały sprawy zostały przekazany policji, która będzie badała sprawę pod kątem Kodeksu wykroczeń. Chodzi o niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie w ten sposób zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nieudzielenie przez kierowcę uczestniczącego w wypadku pomocy jego ofierze. Za oba te wykroczenia grozi kara grzywny.

Po zatrzymaniu S. nie kwestionował, że brał udział w tym zdarzeniu, jednak nie przyznał się do nieudzielenia pomocy. Jak tłumaczył podczas przesłuchania, ocenił, że rowerzyście nic poważnego się nie stało i dlatego pojechał dalej. Stanowczo zaprzeczył też, by w chwili potrącenia był pijany. Po przesłuchaniu S. został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 15 tys. zł. Jeszcze przed przedstawieniem zarzutów prezydent Częstochowy odwołał go z funkcji wiceprezydenta.

Mirosław S. jest prawnikiem i finansistą. Pracował na stanowiskach kierowniczych w bankach, był też m.in. pełnomocnikiem zarządu ds. restrukturyzacji finansowej w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych w Katowicach, zastępcą dyrektora ds. finansowych w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ i członkiem zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia. Jako wiceprezydent nie był członkiem żadnej partii politycznej.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
sąd
potrącenie
Mirosław S
  • Krystian Jakubczak – 09.01.2019

    sukin syn pieprzony za kraty powinni takich ludzi w sadzać też nie zwalnia go z tego że miał jakieś stanowisko władzy np. byłego wiceprezydenta za kraty tym bardziej żeby sobie posiedział za potroncenie rowerzysty

  • Norbert Kwiecień – 09.01.2019

    Kolejny Wyrok po stronie człowieka co ma kasę wpływy i układy,nagłośnić w TV publicznej i prasie w całym kraju.Sprawiedliwych sądów ciąg dalszy.

  • Radek Fijałkowski – 09.01.2019

    Widzę wszyscy byli na miejscu zdarzenia i widzieli jak to wszystko wyglądało :)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.