TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Vooom - jedna platrofma, by planować przejazdami
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 10.04.2019 18:49:31
Voom - jedna platrofma, by planować przejazdami

W 12 polskich miastach rozpoczęła działalność platforma Vooom integrująca operatorów transportu miejskiego, systemów współdzielenia samochodów, skuterów elektrycznych orazrowerów miejskich i hulajnóg.

W 12 polskich miastach rozpoczęła działalność platforma Vooom integrująca operatorów transportu miejskiego, systemów współdzielenia samochodów, skuterów elektrycznych orazrowerów miejskich i hulajnóg.

Aplikacja od środy jest dostępna na urządzenia z systemami Android i Ios; działalność platformy zainaugurowano podczas Kongresu Technologii Miejskich w Warszawie.

Vooom ma docelowo umożliwić planowanie i jednorazową opłatę za przejazd różnymi środkami transportu za pomocą jednej aplikacji, która działa w modelu Maas (mobilność jako usługa). Platforma pozwala użytkownikowi zobaczyć aktualnie dostępne możliwości przejazdu i wybrać najkorzystniejsze połączenie.

Platforma działa w 12 miastach

Aplikacja jest dostępna w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Bydgoszczy oraz Trójmieście. Jak zapewnił dyrektor generalny Vooom Włodzimierz Łoziński, firma planuje stopniowo zwiększać zasięg platformy. Korzystając z niej w stolicy, użytkownicy mogą na bieżąco śledzić położenie autobusów, co pozwala dokładnie planować podróż.

"Nasza aplikacja optymalizuje posługiwanie się środkami transportu i przynosi korzyści operatorom współdzielenia samochodów, skuterów irowerów, którzy dzięki niej mogą zwiększyć liczbę i łączny czas wypożyczeń swoich pojazdów" – tłumaczył Łoziński. Podkreślał, że jedno rozwiązanie wykorzystywane do obsługi wielu różnych systemów transportu zbiorowego oraz indywidualnego to wygoda dla użytkowników.

Obecnie wynajem pojazdów jest możliwy po przejściu z Vooom do aplikacji danego operatora. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, przygotowywane jest planowanie podróży multimodalnej, czyli łączenia pojazdów na minuty zrowerami i komunikacją miejską, a następnie dokonanie jednej opłaty za cały przejazd. Poza zakupem biletu do komunikacji miejskiej, czy zrealizowaniem opłaty za wynajem samochodu na minuty, użytkownicy będą mogli też zorganizować przejazd grupowy i obniżyć koszty poruszania się po mieście – zapowiedział Łoziński. Wszystkie elementy będą dostępne w aplikacji do końca 2019 r.

CD Projekt inwestorem strategicznym

Inwestorem strategicznym platformy jest współtwórca CD Projekt i założyciel firmy Mudita Michał Kiciński. "Idea stojąca za Vooom to połączenie ekonomii i ekologii" – zauważył. "Mniej przejazdów realizowanych samochodami prywatnymi to lepsze powietrze dla mieszkańców miast i poprawa jakości ich życia" - dodał.

Vooom to firma z w pełni polskim kapitałem, która chce rozwijać się przede wszystkim lokalnie. Łoziński podkreślił, że w planach jest również oferowanie platformy w formie "abonamentu na mobilność miejską" jako benefitu dla pracowników. W przekonaniu szefa firmy mogłaby ona wzbudzić szczególnie duże zainteresowanie wśród przedstawicieli tzw. pokolenia Y.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Vooom
transport
CD Projekt
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.