TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Bieszczadach powstaną nowe trasy rowerowe
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 27.09.2019 19:51:51
W Bieszczadach powstaną nowe trasy rowerowe

Ponad 170 km nowych tras dla rowerzystów ma powstać w Bieszczadach. Dzięki tym inwestycjom bieszczadzkie drogi będą podłączone do najdłuższego szlaku rowerowego w Polsce Green Velo - wskazał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Ponad 170 km nowych tras dla rowerzystów ma powstać w Bieszczadach. Dzięki tym inwestycjom bieszczadzkie drogi będą podłączone do najdłuższego szlaku rowerowego w Polsce Green Velo - wskazał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Pięć milionów złotych na drogi rowerowe

O inwestycji minister poinformował w piątek w Arłamowie na Podkarpaciu. Podkreślił, że na przygotowanie dokumentacji technicznej i projektowej resort przeznaczył 5 mln zł. Pieniądze pochodzą z Pomocy Technicznej programu Infrastruktura i Środowisko.

"Chcemy podłączyć Bieszczady do najdłuższego szlaku rowerowego w Polsce - szlaku Green Velo, którego długość wynosi niemal 2 tys. km. Budowa tych tras pozwoli również na dostęp do szlaku rowerowego biegnącego w Karpatach" – powiedział minister.

Kwieciński zaznaczył, że w Bieszczadach powstanie w sumie 174 km nowych tras.

Inwestycję będzie realizować urząd marszałkowski woj. podkarpackiego. Zdaniem marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla, po wybudowaniu nowych tras rowerowych Bieszczady będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów. "Wyeksponowana zostanie unikalna w Polsce i Europie przyroda Bieszczad" – dodał.

Szlakiem Green Velo i Greenway Karpaty Wschodnie

Dokumentacja, która powstanie, umożliwi budowę trasy rowerowej łączącej Bieszczady ze szlakiem Green Velo i Greenway Karpaty Wschodnie. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo o długości niemal 2 tys. km przebiega przez obszar pięciu województw i jest najdłuższą trasą rowerową w kraju. Z kolei odcinek nowej trasy Ustrzyki Górne-Cisna połączy Bieszczady ze szlakiem Greenway Karpaty Wschodnie.

Inwestycja jest realizowana w ramach rządowego Programu dla Bieszczad. Kwieciński przypomniał, że program został uruchomiony rok temu. "Po roku możemy śmiało powiedzieć, że program działa. Działa w różnych płaszczyznach, które są szalenie ważne dla tego regionu oraz mieszkańców. Ważne jest, żeby poziom życia był tu taki sam, jak w innych częściach naszego kraju" – dodał.

Zdaniem Kwiecińskiego stworzenie Programu dla Bieszczad było odpowiedzią rządu na prośby ze strony samorządowców i społeczeństwa. "W tej chwili Bieszczady są najgorzej dostępnym regionem naszego kraju. Z jednej strony są regionem najpiękniejszym, a z drugiej - najgorzej dostępnym" – argumentował minister.

"Chcemy, żeby Bieszczady były bardziej przedsiębiorcze, bardziej zielone, bardziej atrakcyjne. Dlatego przygotowaliśmy szereg projektów, które są realizowane, na kwotę ok. 1 mld zł. Program dla Bieszczad działa, to nie jest program, który leży gdzieś na półce" – mówił Kwieciński. (PAP)

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bieszczady
droga
Green Velo