TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Bydgoszczy powstaną nowe drogi rowerowe
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 20.03.2019 17:50:39
W Bydgoszczy powstaną nowe drogi rowerowe

Bydgoszcz przygotowuje się do realizacji nowych inwestycji rowerowych. Chodzi o drogi rowerowe wzdłuż ulic Focha i Kruszwickiej, wokół placu Poznańskiego i przy placu Teatralnym. Projekty zostały skonsultowane z mieszkańcami.

Bydgoszcz przygotowuje się do realizacji nowych inwestycji rowerowych. Chodzi o drogi rowerowe wzdłuż ulic Focha i Kruszwickiej, wokół placu Poznańskiego i przy placu Teatralnym. Projekty zostały skonsultowane z mieszkańcami.

- Nowe drogi rowerowe budujemy w oparciu o najlepsze wzorce. Chodzi nie tylko o techniczne parametry. O inwestycjach zawsze rozmawiamy z mieszkańcami i osobami, które będą korzystać z rowerowych tras. Budowa dróg rowerowych w ścisłym centrum miasta wiąże się ze stosunkowo dużymi nakładami. Jednak to niezbędny element sprawnie funkcjonującego miasta, uwzględniającego potrzeby wszystkich uczestników ruchu, także rowerzystów. Liczę, że nowe drogi rowerowe zachęcą kolejne osoby do poruszania się po Bydgoszczy własnym lub miejskim rowerem – powiedział prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski

Konsultacje społeczne

Miast przeprowadziło konsultacje społeczne z przedstawicielami środowisk rowerowych. Konsultowano kolejność budowy dróg rowerowych. Jak informuje bydgoski magistrat, w opinii rowerzystów nowe trasy w Śródmieściu zapewnią przede wszystkim jeszcze większą spójność sieci rowerowej. Poza tym pozwolą na bezpieczny przejazd z zachodniej części Bydgoszczy aż na Stare Miasto. Nowe inwestycje doskonale uzupełnią też wcześniejsze działania związane z wybudowaniem dróg rowerowych wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, wokół ronda Grunwaldzkiego i trasy od węzła Garbary w kierunku dworca kolejowego. Umożliwią poza tym bezpieczne podróże rowerzystom korzystającym ze szlaku wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

Szczegóły inwestycji

Projekt budowy drogi rowerowej na ul. Focha zakłada na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do mostów Solidarności budowę nowej wydzielonej drogi dla rowerów po południowej stronie ulicy (po północnej stronie na odcinku Grottgera-Multikino trasa została wybudowana w trakcie przebudowy węzła Garbary). Na moście droga dla rowerów zostanie wydzielona na chodniku bitumicznym za pomocą oznakowania poziomego. Ruch pomiędzy operą i pl. Teatralnym ma odbywać się na wspólnej jezdni na zasadach ogólnych – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Bydgoszczy.

W projekcie ujęte zostały niezbędne korekty układu drogowego – jezdni, przystanków komunikacji publicznej, chodników – bez których niemożliwe byłoby zaprojektowanie infrastruktury dla ruchu rowerowego.

Do tego zadania włączone zostanie też wybudowanie dróg rowerowych przy placu Teatralnym. Zapewnią one bezpieczny przejazd m.in. na kierunku Stare Miasto-Gdańska. Do ruchu rowerowego zostanie też dostosowana sygnalizacja świetlna.

Przy ul. Kruszwickiej drogi rowerowe powstaną po obu stronach jezdni. Wydzielona droga rowerowa będzie funkcjonować na całej długości po stronie zachodniej (przy centrum handlowym). Niezbędna będzie do tego korekta jezdni, która w części południowej zostanie zawężona do dwóch pasów ruchu.
Po stronie wschodniej część trasy wytyczona zostanie w formie pieszojezdni oraz z wykorzystaniem jezdni parkingowej (zakończenie ul. Kordeckiego). Rowerzyści będą mogli korzystać też z tunelu łączącego plac Poznański z ulicą Dolina.Drogi rowerowe powstaną też wokół placu Poznańskiego. Wykonane zostaną też nowe zatoki autobusowe na wylocie ul. Szubińskiej i Stromej.

Na uruchomienie zadań przy ul. Focha i Kruszwickiej zarezerwowano w budżecie 6,8 mln zł. Warto podkreślić, że większość przedsięwzięć związanych z budową dróg i ścieżek rowerowych realizowana jest wraz z innymi inwestycjami: rozbudową ulic, rewitalizacją parków, modernizacją wiaduktów itp. Więcej informacji o tego typu zadaniach znajduje się w tekście "Więcej rowerowych dróg" - informuje miasto Bydgoszcz.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
droga
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.