TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Krakowie w czasie smogu zablokują kasowniki
- Opublikowano: 09.07.2018 13:18:14

Krakowskie kasowniki w momencie wysokich stężeń pyłów będą wyłączane.

Jak informuje Gazeta Wyborcza-Kraków - krakowskie kasowniki w momencie wysokich stężeń pyłów będą wyłączane.

Radni zmienili zasady podróżowania komunikacją miejską w sytuacjach, gdy normy szkodliwych pyłów są bardzo wysokie. Już jesienią i zimą, gdy nad Kraków zawita smog, MPK będzie wyłączać kasowniki, a za darmo będą jeździć wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego, czy są kierowcami czy też nie.

Do tej pory z bezpłatnej jazdy MPK mogli korzystać tylko kierowcy. Do autobusu czy tramwaju musieli wejść z dowodem rejestracyjnym, a liczba osób, które z kierowcą mogły podróżować bez biletu, równała się liczbie miejsc w samochodzie.

System mieszany

Teraz urzędnicy zdecydowali się zasady uprościć i za darmo będą jeździć wszyscy. Kasowniki będą wyłączane, gdy prognozy zanieczyszczenia powietrza będą przewidywać, że stężenie pyłu PM10 następnego dnia przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny. Jeśli prognozy tego nie pokażą, a średnia o 3 nad ranem wskaże bardzo wysokie poziomy pyłów, także będą wyłączane kasowniki.

Taka zmiana we wprowadzaniu darmowej komunikacji została przyjęta, bo miniony sezon pokazał, że prognozy zanieczyszczeń nie zawsze się sprawdzały.

– Uznaliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie system mieszany. Z jednej strony prognoza daje możliwość informowania mieszkańców z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, a z drugiej – w przypadku jeśli nie wskaże ona przekroczeń, a takie wystąpią, na podstawie danych z godzin porannych zostanie wprowadzona bezpłatna komunikacja – wyjaśnia Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. smogu.

Przywileje tylko dla kierowców

Urzędnicy liczą, że takie rozwiązanie bardziej zachęci mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej w czasie smogu i pozostawienia aut w garażu. Do tej pory bowiem mieszkańcy skarżyli się na krakowskie rozwiązanie, które po pierwsze dawało przywileje tylko kierowcom, a po drugie obligowało ich do posiadania dowodu rejestracyjnego auta przy sobie. Mieszkańcy irytowali się, że za darmo nie mogą jeździć wszyscy.

Miasto zdecydowało się też na taką propozycję także dlatego, że w tym roku było znacznie mniej dni ze smogiem niż na przełomie 2016 i 2017 r. i darmową komunikację wprowadzano kilka razy. Rok wcześniej takich przypadków było jednak aż 20.

Koszt funkcjonowania jednego dnia darmowej komunikacji magistrat szacuje na 335 tys. zł.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
smog
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.