TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Żukowie powstanie węzeł komunikacyjny
PAP - Opublikowano: 29.05.2017 22:24:39
W Żukowie powstanie węzeł komunikacyjny

W przyszłym roku w Żukowie (Pomorskie) ma powstać węzeł integracyjny dla transportu kolejowego i drogowego; oświetlone parkingi samochodowe i rowerowe, drogi dojazdowe oraz ciągi rowerowe i piesze mają zachęcić do korzystania z transportu publicznego.

W przyszłym roku w Żukowie (Pomorskie) ma powstać węzeł integracyjny dla transportu kolejowego i drogowego; oświetlone parkingi samochodowe i rowerowe, drogi dojazdowe oraz ciągi rowerowe i piesze mają zachęcić do korzystania z transportu publicznego.

Szacowany koszt budowy węzła integracyjnego wynosi ponad 16 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowę w sprawie dofinansowania podpisali w piątek w Gdańsku marszałek województwa Mieczysław Struk i burmistrz Żukowa, Wojciech Kankowski.

Marszałek Mieczysław Struk uważa, że inwestycja w Żukowie leżącym ok. 20 km od Gdańska ułatwi mieszkańcom dostęp do transportu publicznego poprzez dogodną zamianę formy transportu z indywidualnego samochodowego czy rowerowego na zbiorowy (autobusy, kolej).

Węzeł ma powstać w okolicy stacji kolejowej Żukowo Wschodnie. Obecnie w Żukowie nie ma infrastruktury integrującej różne rodzaje transportu. W ramach projektu ma też powstać system informacji miejskiej – informat – który będzie udzielał pasażerom informacji dotyczących komunikacji. “Stawiamy na transport publiczny" - podkreślił Struk. Zaznaczył, że podobnych węzłów w regionie ma powstać kilkanaście. “To są bardzo ważne projekty, które mają uzupełnić oferty proponowane przez Pomorską Kolej Metropolitalną i Szybką Kolei Miejską" - dodał. Ocenił, że już niedługo mieszkańcy regionu odczują rezultaty tych inwestycji.

Burmistrz Żukowa, Wojciech Kankowski nie ma wątpliwości, że węzeł ułatwi korzystanie z transportu publicznego na terenie gminy. “Ogromnym problemem Żukowa są permanentne korki, a budowa węzła integracyjnego daje szansę na zintegrowanie komunikacji na terenie gminy z transportem kolejowym" - tłumaczy. Jest przekonany, że dzięki realizacji inwestycji, więcej osób będzie korzystało z transportu publicznego, zwłaszcza w kierunku Trójmiasta.

Zarząd Województwa Pomorskiego zakontraktował już ponad 52 proc. budżetu programu unijnego przewidzianego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020. Urząd podał, że jest to najlepszy wynik w kraju. Zarząd zakontraktował do tej pory 759 projektów o łącznej wartości 5,3 mld zł, w tym prawie 3,9 mld zł stanowią fundusze unijne. (PAP)

bls/ dym/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pomorskie
Żuków
droga rowerowa
ciąg rowerowy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.