TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warszawa gotowa na Rowerowy Maj
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 08.03.2019 19:25:08
Zdj. ZDM Warszawa

1 marca w Warszawie odbyła się konferencja Rowerowa Edukacja, która przygotowywała do akcji Rowerowy Maj. W konferencji wzięło udział ponad 250 nauczycieli oraz specjaliści z kraju i zagranicy.

1 marca w Warszawie odbyła się konferencja Rowerowa Edukacja, która przygotowywała do akcji Rowerowy Maj. W konferencji wzięło udział ponad 250 nauczycieli oraz specjaliści z kraju i zagranicy.

W najbliższej edycji akcji Rowerowy Maj weźmie udział 250 szkół i przedszkoli z Warszawy, do których chodzi 100 tys. uczniów. W związku z tak dużym zainteresowaniem akcji organizatorzy postanowili rozwinąć konferencję względem poprzednich lat.

Pierwsza edycja skierowanej do szkół kampanii Rowerowy Maj odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Od tego momentu z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej miast, placówek i dzieci - w 2018 roku w rowerowym starciu zmierzyło się ponad 128 tys. uczestników z 539. szkół i przedszkoli w 30. miastach. Jest to największa tego typu kampania w Polsce.

W konferencji wzięło udział wielu specjalistów, wśród których można wymienić warszawskiego partnera Rowerowego Maja – Lang Team. O transporcie mówili Aleksander Wiącek z Fundacji Mobilności Aktywnej i Piotr Wróblewski, doradcy metodycznego Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

W dalszej części o tym, jak Szwedzi z kolei radzą sobie z bezpieczeństwem najmłodszych na miejskich ulicach opowiedział Daniel Larsson – okazało się, że to przede wszystkim znajomość zasad i ich nauka w odpowiednio młodym wieku wpływają najsilniej na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. O zasadach majowej rywalizacji, założeniach kampanii oraz o korzyściach z codziennej aktywności fizycznej opowiedzieli koordynatorzy warszawskiej edycji: Edyta Mantorska i Marcin Górecki. – relacjonuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Podczas konferencji odbyły się dwa bloki warsztatów tematycznych. Organizator zapewnił dużą dawkę wiedzy praktycznej w postaci warsztatów z bezpieczeństwa i techniki jazdy, prowadzonych przez Aleksandra Wiącka i Piotra Wróblewskiego. Uczestnicy konferencji wzięli również udział w rowerowej przejażdżce po ulicach, by lepiej poznać realia rowerzysty w mieście. Nie zabrakło spotkania z fizjoterapeutą, który opowiadał o dobieraniu i dopasowywaniu roweru. Można było również zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą reperacji roweru.

Na konferencji odbyły się również zajęcia z pedagogiem. Pani Grażyna Duszyńska, doradczyni WCIES, opowiedziała, jak najlepiej prowadzić zajęcia z dziećmi. Jak mówić, by słuchały, jak w atrakcyjny sposób przekazywać to, co chcemy przekazać, jakie zabawy są atrakcyjne w jakim wieku. Dla tych, którzy i w rowerach i w pedagogice czuli się już wystarczająco kompetentni, mieliśmy też bardziej rozrywkową propozycję – warsztaty z kreatywnego pisania z trenerką Loesje, Emilią Skibą. Uczestnicy tych zajęć ćwiczyli otwartość na pomysły i odchodzenie od utartych schematów – wierzymy, że w pracy z wulkanami energii, jakimi potrafią być dzieci, takie podejście będzie przydatne – informuje ZDM.

Do wyboru był też wykład gości z Holandii, Rubena Loendersloota i Toma Thobe. Pierwszy z nich jest specjalistą w dziedzinie infrastruktury rowerowej i projektowania przyjaznych przestrzeni miejskich. Drugi to dyrektor organizacji zajmującej się edukacją dzieci i młodzieży w zakresie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pokazali przykłady swoich działań i w formie dyskusji zastanowili się z warszawskimi nauczycielami, jak można zaaplikować ich doświadczenie na nasz grunt.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Warszawa
Rowerowy Maj
konferencja
ZDM
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.