TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warszawa. Syrenka pomoże rowerzystom
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 20.08.2019 14:56:05
Zdj. ZDM Warszawa

W Warszawie testowane jest nowe urządzenie mające zwiększyć komfort jazdy rowerzystów. Jest nim "totem" z animowaną syrenką, która pokazuje jak jechać, by trafić na zielone światło. Docelowo nowe rozwiązanie ma być zainstalowane przy 30 skrzyżowaniach.

W Warszawie testowane jest nowe urządzenie mające zwiększyć komfort jazdy rowerzystów. Jest nim "totem" z animowaną syrenką, która pokazuje jak jechać, by trafić na zielone światło. Docelowo nowe rozwiązanie ma być zainstalowane przy 30 skrzyżowaniach.

Prototyp urządzenia został zamontowany na ul. Okopowej przy skrzyżowaniu z ul. Anielewicza. Wcześniej odbyły się jego testy w warunkach fabrycznych. Pracownicy Siemens Mobility oraz przedstawiciele ZDM obserwują urządzenie i kalibrują je, w taki sposób by jak najlepiej służyło rowerzystom.

Syrenka powie co robić

Urządzenie nazywane jest "totemem". Jest nim radar, który mierzy szacunkową prędkość rowerzysty. Jak informuje ZDM, po wykryciu nadjeżdżającego jednośladu następuje wymiana danych między totemem, a sterownikiem sygnalizacji świetlnej na najbliższym skrzyżowaniu. Efektem jest wyświetlenie na ekranie odpowiedniej informacji dla rowerzysty. Kolorowa animowana syrenka warszawska zobrazuje jeden z czterech komunikatów:

·“Możesz zwolnić" – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał czerwony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli zwolni, przejedzie płynnie na zielonym.

·“Utrzymaj tempo" – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta przejedzie płynnie przez skrzyżowanie.

·“Możesz przyspieszyć" – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli przyspieszy, przejedzie płynnie na zielonym.

·“Nie przejedziesz" – Niezależnie od prędkości jazdy, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu.

Na tej podstawie kierujący może dostosować styl jazdy, tak aby zdążyć płynnie na zielone światło oraz oszczędnie gospodarować siłami.

Część większego systemu

- Wdrożenie nowych urządzeń jest częścią rozwoju Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem. Operatorem systemu do roku 2025 jest firma Siemens Mobility. W ramach projektu systematycznie modernizowane będą sygnalizacje świetlne wraz z osprzętem takim jak latarnie, maszty czy kamery detekcji. Wprowadzenie urządzeń informujących rowerzystów o zalecanej prędkości w celu otrzymania sygnału zielonego na najbliższym skrzyżowaniu było dodatkowym kryterium w przetargu na rozwój ZSZR. Oznacza to, że Warszawa nie dopłaca dodatkowo do tej funkcjonalności – czytamy na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Konsultacje 

Wygląd "totemu" został zaproponowany przez stołeczne Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Można zgłaszać uwagi dotyczące wyglądu, treści oraz czytelności wyświetlanych informacji przez adres rowery@um.warszawa.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Warszawa
ZDM
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.