TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wrocławski Rower Miejski wypożyczysz również w zimie.
InfoBike.pl - Opublikowano: 13.10.2020 21:35:26
Wrocławski Rower Miejski wypożyczysz również w zimie.

Pomimo pandemii koronawirusa wrocławianie nie rezygnują z wypożyczania rowerów miejskich. Trwają przygotowania do zimowego sezonu.

Pomimo pandemii koronawirusa wrocławianie nie rezygnują z wypożyczania rowerów miejskich. Trwają przygotowania do zimowego sezonu.

Od 1 marca do 30 listopada trwa letni sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Do wykorzystania jest 2000 rowerów standardowych oraz 65 niestandardowych w 200 stacjach (40 stacji z terminalem, 160 stacji z totemem, 2000 stojaków rowerowych). Od 1 grudnia do końca lutego cykliści mogą korzystać z 600 rowerów standardowych i wszystkich niestandardowych - sześciu rowerów towarowych (w tym co najmniej jeden ze wspomaganiem elektrycznym oraz jeden trójkołowy), 35 rowerów dziecięcych, sześciu rowerów typu tandem, sześciu rowerów elektrycznych, 10 rowerów typu składak oraz dwóch rowerów typu handbike.

- Jedna trzecia rowerów pozostanie na ulicach. W zeszłym roku rowery miejskie pozostały na zimę i cieszyły się sporym powodzeniem - mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy z Biura Zrównoważonej Mobiliności we wrocławskim magistracie.

Od 31 grudnia 2019 r. do końca lutego 2020 r. rowery miejskie wypożyczano 128 510 razy. To znacznie mniej niż wiosną i latem, lecz wielu rowerzystów zimą przesiada się do komunikacji miejskiej lub własnych samochodów.

Trwająca od połowy marca pandemia COVID-19 wpłynęła na liczbę wynajem rowerów.

Od 1 marca 2019 r. do końca czerwca 2019 r. odnotowano 667 544 wypożyczeń. W analogicznym okresie w 2020 r. ta liczba była dwa razy niższa i wyniosła 337 247. Od połowy marca do maja większość mieszkańców przebywała w domach, gdy zamknięto szkoły, uczelnie i zakłady pracy.

- Później już było znacznie lepiej. Wrocławianie chcą korzystać z rowerów miejskich, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, także w czasie pandemii - dodaje Chojnacki.

Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej zauważa, że regularnie ruch sezonowo spada.

- To zjawisko negatywne, którego nie widać w rowerowych krajach jak Dania, Holandia czy Finlandia. W tym ostatnim jeździ się cały rok nawet po śniegu. Zimy we Wrocławiu są ostatnio łagodne, śniegu jest niewiele, mamy niewielki mróz. Możliwość wypożyczenia rowerów miejskich zimą powinno zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z jednośladów - zauważa. I dodaje: - Liczba rowerów powinna jeszcze zostać zwiększona. Więcej ludzi na rowerach to mniej osób w autach i mniejsze korki. Zwłaszcza, gdy w pandemii jest ograniczona liczba osób, jaka może podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rower
wrocławski rower miejski
Nextbike
Wrocław