Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zdrowie mózgu zależy od aktywności nóg

infobike
28.05.2018 19:48
0 Komentarzy

Zdrowie naszego układu nerwowego zależy od aktywnościnaszych nóg – informują naukowcy z Uniwersytetu Mediolańskiego,których wnioski opublikowano w piśmie „Frontiers inNeuroscience”. A jeśli mówimy o aktywności nóg, jazda narowerze nasuwa się sama.

Osoby, które nie mogą chodzić z powodu choroby, ale takżeastronauci na długich misjach, nie tylko tracą masę mięśniową,ale także zmienia się bardzo wiele procesów biochemicznych napoziomie komórkowym, negatywnie wpływając na układ nerwowy -podkreśla autorka analizy dr Raffaella Adami.

Naukowcy badali myszy, które przez 28 dni mogły używać tylkokończyn przednich, przy czym ich codzienne czynności nie byłyograniczone i nie przejawiały objawów stresu. Po upływie 28 dninaukowcy przyjrzeli się strefie przykomorowej w mózgach gryzoni. Toobszar, który u wielu ssaków odpowiada za utrzymywanie zdrowiakomórek nerwowych, oraz w którym z komórek macierzystych powstająnowe neurony.

Ograniczenie aktywności fizycznej myszy spowodowało zmniejszenieliczby komórek macierzystych w tym obszarze o 70 proc. w porównaniuz grupą kontrolną, która mogła używać kończyn tylnych. Cowięcej, zarówno neurony, jak i oligodendrocyty (komórki glejutworzące osłonki mielinowe chroniące neurony) nie były w stanieosiągnąć pełnej dojrzałości.

Wskazuje to, że ćwiczenia powodujące pracę mięśni nógsprawiają, że do mózgu wysyłane są sygnały niezbędne doprodukcji zdrowych komórek nerwowych.

Badając komórki nerwowe w laboratorium, naukowcy zaobserwowali,że brak ruchu powodował zmniejszenie dotlenienia organizmu orazwpływał na aktywność dwóch genów, z których jeden, CDK5Rap1,ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mitochondriów.

Wyniki tych badań mogą pomóc lepiej zrozumieć nie tylkonegatywny wpływ siedzącego trybu życia na mózg, a także problemywystępujące u osób cierpiących na takie choroby jak stwardnienierozsiane, rdzeniowy zanik mięśni czy stwardnienie zanikoweboczne.(PAP)

Komentarze