TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zgłoś miasto do II edycji Rowerowej Stolicy Polski
InfoBike.pl - Opublikowano: 04.12.2019 11:30:47
Zgłoś miasto do II edycji Rowerowej Stolicy Polski

Miasto Bydgoszcz, pomysłodawca i organizator akcji, zaprasza wszystkie miasta prezydenckie do udziału w drugiej odsłonie Rowerowej Stolicy Polski.

We wrześniu 23 miasta przyłączyły się do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. 10 tysięcy aktywnych uczestników akcji, przejechało prawie 1,2 miliona kilometrów. Każdego dnia przekonywali, że warto zrezygnować z samochodu, a rower jest idealny na codzienne dojazdy do centrum i weekendowe wypady za miasto.

Udział w zabawie potwierdziły już miasta, które uczestniczyły w pierwszej edycji. Wiemy, że w maju 2020r. o tytuł "Rowerowej Stolicy Polski" powalczą: Biała-Podlaska, Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Kielce, Koszalin, Leszno, Łomża, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice, Toruń i Włocławek.

To oczywiście nie koniec. Na zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji odpowiedziały już kolejne nowe miasta. Nadal istnieje możliwość włączenia się w akcję kręcenia kilometrów.

Po co kręcimy?

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart cityw miastach. Mieszkańcy, jeżdżąc na rowerze w miesiącu rywalizacji nakręcają kilometry dla swojego miasta lub obszaru metropolitalnego.

Źródłem idei organizacji rywalizacji o "Puchar Rowerowej Stolicy Polski" była chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów i została zawieszona w 2018 roku. W związku z niedosytem wśród rowerzystów zorganizowano nową inicjatywę, która ma aktywizować lokalną społeczność. Wybierz rower zamiast samochodu. Pokonuj kolejne kilometry i zdobywaj punkty dla Twojego Miasta.

Warto podkreślić, że udział w akcji, zarówno dla miast, jak i dla uczestników jest całkowicie bezpłatny! Kilometry kręcimy przy użyciu darmowej aplikacji "Rowerowa Stolica Polski". Miasto, które wygra rywalizację otrzymuje przechodni "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.

Mapa ciepła

Dodatkowo, dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzymuje od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. "mapę ciepła", która szczegółowo pokazuje, jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście.

Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, mogą wziąć udział w rywalizacji. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nie bez znaczenia dla indywidualnych uczestników są inne użytkowe funkcje aplikacji, będące wartością dodaną udziału w zabawie, takie jak zniżki u partnerów akcji, specjalne odznaki czy prognoza pogody.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
konkurs
Bydgoszcz