TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zimowi rowerzyści istnieją i mają się dobrze
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 05.03.2018 17:14:38
Zimowi rowerzyści istnieją i mają się dobrze

Jest sporo miast w Europie, w których trasy rowerowe są zajęte nawet zimą. I nie chodzi tylko o Kopenhagę czy Amsterdam, w których ze względu na morski klimat zimy są stosunkowo łagodne.

Jest sporo miast w Europie, w których trasy rowerowe są zajęte nawet zimą. I nie chodzi tylko o Kopenhagę czy Amsterdam, w których ze względu na morski klimat zimy są stosunkowo łagodne.

Jeżdżenie na rowerze nawet w mroźnych temperaturach popularne jest przede wszystkim w Skandynawii. A świetnym przykładem jest fińskie Oulu, w którym śnieg leży średnio przez 160 dni w roku, a na rowerach regularnie jeździ 22 procent mieszkańców. Co robią więc Skandynawowie by korzystanie z rowerów zimą było łatwiejsze i bezpieczniejsze?

Obniżają siodełko bo w ten sposób rower staje się o mniej chwiejny, co jest kluczowe podczas jazdy po śliskich powierzchniach. Obniżenie środka ciężkości lepiej chroni przed ryzykiem poślizgnięcia, ponieważ można używać stóp, aby utrzymać równowagę na rowerze.

Lepszą przyczepność na drodze można uzyskać wypuszczając trochę powietrza z opon. Niektórzy rowerzyści w Skandynawii decydują się nawet na zmianę opon na specjalne opony zimowe, tak jak robią to właściciele samochodów. Jadąc ścieżką rowerową starają się też nieco oddalić się od krawężnika, by unikać zboczy śnieżnych. Należy pamiętać, że każda nawierzchnia, która błyszczy, będzie prawdopodobnie śliska, nawet jeśli wydaje się sucha.

Każdy, kto znajdzie się na rowerze w gęstym błocie pośniegowym zaczyna doceniać jak opłacalne jest kupowanie odpowiednich błotników na koła. Trzeba też brać pod uwagę, ze sól wysypywana na trasie rowerowej ułatwia stabilną jazdę ale zwiększa ryzyko korozji roweru. Dlatego nie jest złym pomysłem, by po jeździe na rowerze po zaśnieżonych drogach, pod koniec dnia umyć rower ciepłą wodą, spłukując resztki soli.

Z pewnością korzystanie z rowerów w zimę nie jest dla wszystkich. Z drugiej strony mroźne zimy często powodują opóźnienia w kursowaniu autobusów i tramwajów. Na rowerze też musisz brać pod uwagę że będziesz musiał jechać wolniej niż normalnie, ale przynajmniej wiesz ile czasu zajmie ci przejechanie z punktu A do punktu B.

Źródło

Tekst udostępniony w oparciu o licencję o Creative Commons.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
zima
rowerzyści
Skandynawia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.