Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zmiany w prawie przewozu rowerów w komunikacji miejskiej w Warszawie

infobike
23.06.2016 21:43
0 Komentarzy

1 lipca wchodzą w życie zmiany wprzepisach obowiązujących w komunikacji miejskiej w Warszawie.Zmiany dotyczą m.in. rowerzystów i osób niepełnosprawnych.Przepisy porządkowe zostały zaś oddzielone od regulaminuprzewozów.

Rozdzielenie tych dwóch aktówprawnych wymogło wejście w życie znowelizowanej Ustawy opublicznym transporcie zbiorowym. Przepisy porządkowe dotycząceochrony zdrowia, życia i mienia osób korzystających z transportupublicznego określone zostały uchwałą Rady Warszawy. Natomiastzasady dotyczące obsługi podróżnych, pobierania opłat zaprzejazdy, czy składania reklamacji zostały ujęte w ZarządzeniuPrezydenta m.st. Warszawy.

Do najważniejszych zmian, któreznalazły się w przepisach porządkowych, należy doprecyzowaniezasad dotyczących przewozu rowerów. Jednoślad może byćprzewożony w specjalnym stojaku w pociągach lub w wyznaczonymmiejscu w autobusie, tramwaju lub metrze. Należy jednak pamiętać,że miejsce to przeznaczone jest w pierwszej kolejności dla osóbporuszających się na wózkach inwalidzkich i dla wózkówdziecięcych. Jeżeli pasażer przewozi rower w pojeździekomunikacji miejskiej, zobowiązany jest zwolnić je i opuścićpojazd, gdy tylko poprosi o to osoba poruszająca się na wózkuinwalidzkim lub pasażer z wózkiem dziecięcym.

W przepisach porządkowych znalazł sięrównież zapis dotyczący osób zagrażających bezpieczeństwu,porządkowi lub narażających współpasażerów na dyskomfort, zpowodu braku zachowania elementarnej higieny. Osoby te mogą zostaćpoproszone o opuszczenie pojazdu lub stacji metra. Stanie się tak,gdy do prowadzącego pojazd, kontrolera biletów, pracownika nadzoruruchu, obsługi metra lub funkcjonariusza Straży Miejskiej zwrócąsię inni pasażerowie.

Zmieniają się również zasadydotyczące osób z niepełnosprawnością czekających na pojazdkomunikacji miejskiej. Pasażerowie z widoczną niepełnosprawnościąruchową, poruszające się z białą laską lub psem asystującym,powinny czekać w przedniej części przystanku. Kierowca lubmotorniczy, w razie potrzeby pomoże pasażerowi wsiąść dopojazdu. Ponadto, autobus zatrzyma się na przystanku ?na żądanie?,nawet jeżeli osoba z niepełnosprawnością nie będziesygnalizowała takiej potrzeby.

Komentarze